We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ahmet Şık’ın iki günahı ve Bahçeli’nin mezarlığı

183 211 0
11.06.2021

Kadıköy’de geçen hafta bir polis, bildik “Alın bunu alın bunu” nidalarıyla TİP milletvekili Ahmet Şık’ın koluna yapışmaya yeltendiğinde ne yaptığını iyi biliyordu: Sokak yasaktı, sokakta eylem yasaktı, eylemciler milletvekili de olsa kolundan tutulup alınacak bir “bu” olmanın ötesinde kıymete sahip değildi. Ahmet Şık’a yeltenen polise ilk müdahaleyi HDP milletvekili Ali Kenanoğlu yaptı, “Ne yapıyorsun? O milletvekili?” Partisinden binlerce kişi hapiste tutulan Kenanoğlu, artık milletvekilinin milletvekili olarak görülmediğini, çünkü zaten yurttaşın yurttaş olarak görülmediğini bilmeyecek biri değil, ama müdahalesi bu kanıksatılmak istenen “gerçekliği” kabul etmeyen ve hep birlikte o eylemde olmalarını sağlayan siyasal direnişin olağan bir refleksiydi.

Ardından, “sosyal medya”larda saldırılar başladı Ahmet Şık’a; konuşmuş, “katil devlet” demiş, bu devleti yıkıp hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına dayalı yeni bir sistem kurma daveti yapmıştı. Devlet kutsaldı ya, ona suçlarını hatırlatmak bile haşa büyük suçtu ya, ne yıkması iyice tahkim edilmesi gerekliydi ya, tahkim için cezaevinden eski ülkü arkadaşları bile tahliye edilmişti ya, iktidarın küçük ortağı Devlet Bahçeli sahne aldı. Adresi hemen gösterdi: Mezarlık.
Bu devleti yönetenlerin mezarlık takıntısı malum, kimilerini alenen öldürür ama mezar yerlerini gizler, kimilerini gizlice öldürür ve bir mezar yeri bile vermez, kimi zaman mezarlık bombalamak için uçak kaldırır, kimi zaman paramiliter grupları cenaze törenine yönlendirir, mezardan naaş çıkarttırıp sonra da eylemcilerle fotoğraf verir…
Mezarlıktan söz etme, güdülen siyasetin bir tür ölüm siyaseti olduğunun tekraren ilanıydı en özetle. Bahçeli’nin sözleri bir siyasal konuşmadan çok, ultra sağ aktivist başbuğ nutkuydu: “Devlet katil olsa mezarlıkta olurdun.” Şablon çok bilindik: Açlık olsa tok olmazdın. Soykırımcı olsak Ermeni kalmazdı. Diktatör olsa konuşamazdın.

Ahmet Şık’ın iki günahı var.........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play