Spelarna är rätt oskyddade och ensamma i motgång

Efter att Daniel Sundgren berättade om uppgjorda matcher i den grekiska ligan har trycket på Degerfors-backen varit hårt. Utåt sett har han stått väldigt ensam även om Degerfors-tränaren Henok Goitom backade honom och en eventuellt felaktig tajming på hans berättelse.

Om ni missat Sundgrens berättelse finns den här. Det blev reaktioner i Sverige och framför allt i Grekland där utpekade klubbar hotade med rättsliga åtgärder och där andra välkomnar att man tittar på det här. Vi får väl se var det slutar för honom.

Det som slog mig var tystnaden från fotbollsförbundet, från Sef och från spelarfacket. De kanske jobbat i det tysta med Sundgren? Ändå är det väl det här man vill se i fotbollen. Att någon går ut och är öppen med sina upplevelser och talar om turerna.

I den bästa av världar hade en visselblåsare som bryter en tystnadskultur blivit hyllade och välkomnade, men tyvärr. Snarare följer frågor från andra journalister och supportrar om tajmingen inför en avgörande match för Degerfors. Och från fotbollens företrädare och integritetsbevakare har det varit förvånansvärt tyst.

Spelare är ganska ensamma i dylika situationer. Jag vet att flera........

© fotbollskanalen