Så ska nye KFF-chefen rusta - flera nyförvärv till elvan: "Vi vill gärna ha Camil" |
Kalmar FF är tillbaka i allsvenskan, och med en ny sportchef.
Mats Winblad ska ordna fyra, fem nyförvärv med en begränsad budget.
- Våra prestationer ska vara så pass bra att vi slipper att titta bakåt, säger han i podcasten Lundh.
Kalmar FF studsade tillbaka direkt efter att ha åkt ur allsvenskan 2024 och även om man blev tvåa bakom Västerås SK väntar spel i högsta serien 2026.
Den som har ansvaret för att sätta ihop en slagkraftig trupp är nye sportchefen Mats Winblad som kom från Oddevold i oktober och därefter haft en hektisk tid.
- Jag har lyssnat väldigt, väldigt mycket. Jag har pratat med väldigt många människor, som jag tycker är en viktig första del. Naturligtvis när jag kom in och det är fyra matcher kvar så behöver man ha en viss respekt, om man tänker mot spelare och ledare som är mitt uppe i någonting. Så det har naturligtvis intensifierats nu efter serien. Men det har varit och det är väldigt hektiskt. Men väldigt kul.
Vad är viktigast för Kalmar FF när man blickar till en återkomst till allsvenskan?
- Det viktigaste, och det jobbet vi gör nu, det är vår sportsliga strategi som kommer bli ett mantra för oss att följa framåt. Jag ser framför mig att Kalmar FF är hållbart, långsiktigt och bra över tid. Då är det viktigt att sätta en strategi, få med sig hela föreningen på det, och också våga hålla i den när det blåser. Sedan, naturligtvis, det är inget konstigt, vill vi ha ett lag som är med och fajtas om det i allsvenskan. Självklart är det så.
Vad innebär att man är med och fajtas om det? Är man med och fajtas om att hänga kvar, eller är man med och fajtas om att ta guld?
- Jag hoppas och tror att våra prestationer är så pass bra att vi slipper att titta bakåt. Det är min ambition. Prestationerna ska vara så pass bra.
I superettan på något sätt räckte den truppen man hade. Nu måste man kanske hitta lite spets, så att säga. Hur går man tilläga i din roll? För det är ändå krasst så att det finns massa allsvenska klubbar som kanske ligger före i kön, som agenter ringer först till. Hur går du tillväga när du identifierar hur du ska bygga laget?
- Naturligtvis tittar vi på det vi har just nu, vi har och har haft en ganska stor trupp. Det tittar vi lite grann utifrån. Har man inte spelat så mycket i år så blir det förmodligen ännu tuffare nästa år, så vi tittar på den biten. Sedan handlar det om vår truppstrategi. Vi behöver vara en säljande klubb, vi behöver vara en attraktiv klubb och vi vill vara en klubb där man verkligen vet vad Kalmar FF står för. Det är en viktig bit att sätta här nu.
Hur stor budget har du att värva för?
- Jag tror inte att vi har de största pengarna i allsvenskan. Utan vi behöver jobba smart. Som jag säger, vi behöver vara en säljande klubb och en attraktiv klubb på det sättet.
Vad tar du med dig från Oddevold när du kommer till Kalmar i kontakter, metoder och annat för att vara en smart klubb? För det är sådant man säger, det är klyschigt. Man hade nog kunnat rada upp 16 sportchefer och så säger alla att "vi........© fotbollskanalen