Storklubbens fria fall, Alonsos lättnad och superstjärnans succédebut |
Helgen bjöd återigen på dramatiska resultat som skakar om Bundesliga – mer om det i veckans blogginlägg, men först börjar vi självfallet med min kära Excel-tabell.
Krisen blir allt djupare
En av säsongens stora huvudfigurer har utan tvekan varit Eintracht Frankfurt. Gång på gång tänker jag att de borde ha lärt sig av sina misstag, men jag blir ständigt motbevisad. Denna helg stod laget återigen för ett svagt resultat, och det är faktiskt skrämmande att kika på resultattavlan för kalenderåret 2026. Ser ni den röda tråden?
Eintracht Frankfurt har släppt in tre mål i samtliga matcher under 2026 och har därmed en målskillnad på brutala 11–15 (!). Det är direkt usla siffror för ett lag som aspirerar på att slåss i toppen av Bundesliga.
Jag känner mig som ett gammalt kassettband som går på repeat, men att se det där passiva, nästintill obefintliga försvarsspelet gör mig nästan sjösjuk. Klubben skriker efter stabilitet och det tränarlösa laget behöver få in sin nya huvudtränare omgående. Det blir ingen lätt uppgift, men i dagsläget skulle nog vilken ny input som helst vara positiv.
En aspekt som den framtida Frankfurt-tränaren bör prioritera är spelarnas........