"Tjänstefel - lyft luren och ring Neuer" |
"Tjänstefel - lyft luren och ring Neuer"
Ett VM väntar runt hörnet. När en spelare tillhör den absoluta världstoppen på sin position, förväntar man sig att denne medverkar när nationen har kvalat in. Men när det kommer till Manuel Neuer och Tyskland är fallet ett annat - en skandal, om du frågar mig.
BUNDESLIGA-SPECIAL: Det sticker ut i Tysklands förtrupp till VM
Som bekant lade Manuel Neuer officiellt landslagshandskarna på hyllan efter hemma-EM 2024. Det var ett beslut som många då fann sorgligt med tanke på hans fortsatta prestationer på högsta nivå, men samtidigt var det begripligt. Efter att ha kommit tillbaka från en brutal knäskada i samband med sin skidolycka (2022), ville Neuer fokusera helt på klubblaget Bayern München. Genom att lämna landslaget kunde han utnyttja tiden till återhämtning och förhoppningsvis förlänga sin redan långa karriär. Det var ett rimligt beslut på alla plan, särskilt som landslaget hade en fullgod ersättare i Marc-André ter Stegen.
Situationen har förändrats
Detta var läget för två år sedan. Nu, med ett stundande VM, är förutsättningarna helt annorlunda. Ter Stegen har knappt spelat en match på över ett år på grund av skador och är i skrivande stund inte tillbaka på planen. Samtidigt visar Neuer upp en utomordentlig form i Bayern München.
Frågan alla i Tyskland ställer sig är:
Varför lyfter inte Julian Nagelsmann luren och ber Neuer att göra comeback, precis som han gjorde med Toni Kroos inför EM 2024?
Svaret stavas stolthet.
Det finns nämligen en händelse mellan dessa herrar som enligt uppgifter aldrig riktigt har läkt, trots att flera år har passerat. När Neuer råkade ut för sin olycka i december 2022 var Nagelsmann tränare för Bayern München. Bara veckor efter den fruktansvärda skadan bestämde sig Nagelsmann för att avskeda målvaktstränaren Toni Tapalovic - Manuel Neuers närmaste vän och kollega.
Duon hade en stark relation ända sedan tiden i Schalke. När Neuer gick till Bayern och klubben behövde en målvaktstränare, var det Neuer som föreslog Tapalovic. De var oskiljaktiga - Neuer är dessutom gudfar till Tapalovics son.
När Nagelsmann fattade beslutet medan Neuer låg på sjukhus, blev målvakten rosenrasande. Den officiella anledningen till Tapalovics exit var att han inte kom överens med resten av tränarstaben, men sanningen enligt de som var på plats var en personlig konflikt mellan honom och Nagelsmann. I en uppmärksammad intervju med Süddeutsche Zeitung beskrev Neuer händelsen:
”Det sjukaste jag har varit med om under min karriär. Det kändes som om hjärtat slets ur bröstet på mig. För mig var det som ett slag mot någon som redan låg ner.”
Sedan dess har relationen varit spänd. Trots att de senare möttes i landslaget har historiken varit ständigt närvarande. Båda har skött sina jobb, men spänningen finns där.
Efter sitt avsked i "Die Mannschaft" har Neuer vid flera tillfällen sagt att tiden i landslaget är förbi. Men vi vet alla att ingenting är ristat i sten inom fotbollen. Jag har svårt att se Neuer tacka nej till en comeback i ett historiskt stort VM när landslaget verkligen behöver honom. Det hade varit en sak om det gällde kvalmatcher, men nu talar vi om själva mästerskapet.
Tyvärr lär Nagelsmann aldrig ringa det där samtalet. Hans stolthet är för stor. Utåt sett skyller han på att han vill ”låta Neuer vara i fred” eftersom beslutet redan är fattat.
Men hur var det med Toni Kroos? Hade inte han också tagit sitt beslut?
Julian Nagelsmann begår här ett tjänstefel. Hans uppgift är att leda Tyskland på bästa möjliga sätt, och alla vet att dagens tyska landslag presterar bättre med Neuer än utan honom. Det går inte att argumentera för att han skulle störa gruppdynamiken eller att hans prestationer inte håller måttet. Neuer tickar i alla boxar för en perfekt förstamålvakt.
Ett barnsligt beteende
Vissa menar att Neuer själv borde öppna dörren för en comeback, men det är inte hans uppgift. Det är förbundskaptenen som måste agera. Just nu agerar Nagelsmann snarare barnsligt. Som när han under senaste landslagssamlingen fick frågan om han gratulerat Neuer på 40-årsdagen och svarade att han ”inte kände till det”.
Bullshit. Hela Tyskland visste om födelsedagen. Det var bara ännu en larvig maktdemonstration.
VM-truppen tas ut i mitten av maj. Det finns fortfarande en teoretisk chans att Neuer får följa med, men med Nagelsmann vid rodret framstår den som obefintlig. Hoppet står nu till att Rudi Völler, sportchef för det tyska förbundet, talar vett med förbundskaptenen. Völler kan ta den första kontakten, men i slutändan är det Nagelsmann som måste svälja sin stolthet och lyfta luren.
Hoppet är det sista som lämnar en.