"Historiska vändningen – Bayerns perfekta tändvätska inför PSG"
"Historiska vändningen – Bayerns perfekta tändvätska inför PSG"
Ligavinnaren är redan krönad, däremot lever Europakampen och bottenstriden i allra högsta grad. Dessutom börjar toppen i 2. Bundesliga att utkristallisera sig och säsongens match stundar i Paris. Men innan vi tar tag i dessa ämnen ska vi självfallet kika på min kära excel-tabell.
Dramatisk bottenstrid
Tre omgångar återstår av säsongen, vilket innebär att det fortsatt finns nio poäng att spela för. Nu gäller det verkligen att hålla nerverna i schack.
Helgens omgång skakade verkligen om bottenstriden - Heidenheim tog en överraskande seger mot bottenkonkurrenterna St. Pauli. Heidenheim, som många dessförinnan redan hade räknat bort, har nu visat livstecken och hopp om ett nytt kontrakt i Bundesliga.
Samtidigt tog Werder Bremen en oväntad poäng mot toppkandidaten Stuttgart och HSV gjorde tvärtom och förlorade mot Champions League-jagande Hoffenheim. Dessa resultat innebär att HSV plötsligt är laget som befinner sig strax ovanför kvalstrecket.
De stora vinnarna i bottenstriden, sett till årets resultatrad, är Wolfsburg. I omgången dessförinnan tog Wolfsburg som bekant sin första seger i Bundesliga sedan januari, och nu knep de en poäng mot Gladbach. Detta innebär att laget nu endast är en poäng bakom St. Pauli och dessa två lag ställs mot varandra i säsongens sista ligamatch.
För två veckor sedan hade jag utan tvekan sagt att Wolfsburg åker ner, men nu har veteranen Dieter Hecking fått lite livsgnista i Wolfsburg, så magkänslan säger nu att Wolfsburg löser kvalplatsen och att St. Pauli åker ur.
Med det sagt, en rysare väntar i säsongens slutspurt när det kommer till att säkra ett nytt kontrakt i Bundesliga.
Ett halvt sekel sedan
Bayern München bjöd verkligen upp till........
