We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yas Süreci Filmleri: Evlat Acısı ile Baş Etmek Mümkün müdür?

6 1 0
18.02.2021

En yakınımızı kaybettiğimizde genelde hayatın bizim için durduğunu, artık devam edemeyeceğimizi düşünürüz. Özellikle de bu kayıp, evlat olursa işler daha da zorlaşır. Zira “Evlat acısı tüm acıların üstündedir.” denir. Evlat kaybeden ebeveynler bu dünyada acı anlamında en yüksek mertebeye ulaşmış insanlar olarak kabul edilir. Çünkü her şeyin bir sırası olması gerektiği gibi ölümün de sıralı olanı makbuldür. Yaşı kemale eren değil de henüz bu dünyada oldukça yeni olanın ölmesi acının yaşattığı hissi katmerler. Fakat her ne kadar bu acıyla baş edemeyenler olsa da genelde ebeveynler bir şekilde hayatın herhangi bir yerinden tutunarak yaşadıkları büyük deprem ile baş etmeyi bilirler. Yas süreci zorlu, meşakkatli ama bir o kadar da anlamlı ve öğreticidir. İşte bu liste yas süreçlerinden bazılarını hatırlatma amacı taşımaktadır. Yirmi birinci yüzyılda çekilmiş filmlerdeki, evlat acısıyla baş etmeye çalışan unutulmaz anne ve baba karakterlerini tanıyalım.

La stanza del figlio (2001)

Yönetmen: Nanni Moretti

Oyuncular: Nanni Moretti, Laura Morante, Jasmine Trinca…

İtalyan yönetmen Nanni Moretti’nin filmi La stanza del figlio, bir ailenin ama daha çok bir babanın yas sürecine odaklanır. Filmin ilk yarısı hem aile içi dinamiklere hem de büyüme sancıları yaşayan oğul ile babanın ilişkisine yer vermektedir. Zira bu tatlı sert baba-oğul ilişkisinin nüveleri kayıptan sonra oldukça işlerlik kazanır. Meslek aşkının cazibesine kapılan Giovanni, oğlunu kaybettikten sonra hem kendini hem de dolaylı olarak hastalarını suçlar. Hatta bu duygu onda öyle bir noktaya gelir ki bir süre sonra mesleğini bırakan Giovanni, kendini hasta divanında bulur.

Baba tüm bu yas sürecinde sürekli dibe doğru çekilirken çok sağlam temellere sahip zannedilen ailenin de kolonlarında hafif çatırdamalar gerçekleşir elbette. Fakat Moretti, hikâyeye dışarıdan bir etken dâhil ederek aileyi tüm bu çöküş sürecinden kurtarır. Andrea’nın ölmeden önce kısa bir süreliğine ilişki yaşadığı Arianna, ailenin yas sürecinden sağlam bir şekilde çıkabilmesini sağlayan bir katalizör görevi görür. Oldukça güçlü bir senaryo, kusursuz yönetim ve etkili oyunculuk performansı gibi birçok şeyin büyük oranda müsebbibi olan Nanni Moretti, yılın en çok ödül kazanan filmlerinden birini yaratarak hafızalardan silinmeyecek bir başarıya imza atmıştır.

Manchester By The Sea (2016)

Yönetmen: Kenneth Lonergan

Oyuncular: Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler…

Manchester By The Sea, Kenneth Lonergan’nın kusursuz senaryosu ve Casey Affleck’in olağanüstü oyunculuğuyla şaha kalkan, Akademi başta olmak üzere ödül sezonuna damga vuran bir başyapıttır. Lee Chandler karakterinin yaptığı bir hatadan dolayı üç çocuğunu, evini, evliliğini kısacası hayatının tüm yapı taşlarını kaybetmesi sonucu yaşadıkları üzerinden şekillenir film. Baş karakterin yas sürecinin bir nebze üstesinden gelmesi bu kez bambaşka bir seyir izler. Lee, ölen abisinin oğluna ebeveynlik yapmak zorunda kaldığı süreçte yıllar önce yaşadığı ve asla tam olarak atlatamadığı travmasıyla yüzleşir. Fakat bu yüzleşme tahmin edileceğinden daha da acılıdır. Öyle ki karakterin acısı yeğeni için geldiği olay mahallinde (Manchester) tekrar kanar ve sonrasında asla tam olarak iyileşmeyecek bir şekilde kabuk bağlar. Acı nedeniyle kan kaybından ölünmeyecek belki ama ara ara kaşındıkça kanayacak koca bir yaradır Lee’ninki.

Uzun süren bir film olmasına rağmen muhteşem bir seyir zevki sunan, senaryosu, müzikleri, görüntü yönetimi, oyunculuklarıyla adeta 2016 yılını sallayan Manchester By The Sea’nin nakış gibi incelikle işlenmiş kurgusu da unutulmamalı. Sürekli flashback ve paralel kurgu ile hikâyenin derinleştiği, derinleştikçe de şaha kalkan bu yapım ile tanışmak acı ama önemli bir tecrübedir.

Pieces of the Woman (2020)

Yönetmen: Kornél Mundruczó

Oyuncular: Vanessa Kirby, Shia LaBeouf, Ellen Burstyn…

Pieces of the Woman, daha çok Vanessa........

© Film Hafızası


Get it on Google Play