We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Menüsünde Makarna Olan Filmler

4 2 0
22.02.2021

Makarna, tüm dünyada çok sevilen ve farklı soslarda her damak tadına ve her kültüre hitap edebilen, nadir yemeklerden biridir.

Yaz akşamlarının kalabalık, bol kahkahalı yemek masalarında yerini alabilir, yalnız yaşayan birinin sadece kendisi için hazırladığı bir akşam yemeğinin yegâne başrolü olabilir, romantik bir akşam yemeğininin kurtarıcısı da olabilir. Zor anların en güzel morali de olabilir, yorgun ve uykusuz geçen sınav haftalarında öğrencilerin pratik ve doyurucu tercihi de… Sade bir spaghetti unutulmayacak bir ziyafete dönüşebilir, bir penne maharetli eller ile birlikte her türlü yaratıcılığımızı kullanabildiğimiz çeşit çeşit soslarla damaklardan silinmeyecek lezzetler haline gelebilir. Parmesan, deniz ürünleri, bolonez sos, köri, krema, yoğurt, pesto sos, domates makarnamıza bambaşka lezzetler katar ve bir şekilde hemen hemen her kültüre her damak tadına hitap eder. İşte makarnayı evrensel bir değer haline getiren, mutfaklarımızın vazgeçilmezi kılan da tam olarak budur. Hangi ruh halinde olursak olalım, herhangi bir mekanda herhangi bir zamanda iştahımızı kabartır ve yüzümüzde bir tebessüm oluşturur.

Bu yazımızda damaklarımızda tat bırakan makarna sahneleri ile ünlü filmleri sizler için listeledik.

Afiyetli ve keyifli okumalar dileriz.

Hilal Önal

Home Alone (Yön. Chris Columbus, 1990)

İnsan her zaman çocukluğuna, gençliğine dönmek ister. Bir parçası zaten hayallerindedir ama geçmişi gerçekten anlamıyla “yaşayabilmek” için bazı araçlara ihtiyaç duyar. Bu araçların en önemlilerinden birisi şüphesiz ki sinemadır. Nostalji istemimizi gidermek için başvurduğumuz bu filmlerden Home Alone (1990) izleyene en özel anları yaşatan filmlerden biridir.

Fransa tatiline gitmek için yola koyulan aile, Kevin’ı evde unutur. Mahallede evleri soymak için kolları sıvayan Harry ve Marv için ise bu fırsat bir terslikler silsilesine dönüşür; çünkü Kevin evini sonuna kadar savunacaktır. 90’lı yıllar denince ilk akla gelen filmlerden olan eğlenceli seyirliğin başrollerindeyse Joe Pesci ve Macauley Culkin var.

Her sahnesi akıllarımıza kazınan serinin ilk filminin Mac&Cheese duası sahnesinin hafızalarımızda ayrı bir yeri var. Noel tatilinde evinde yalnız kalan Kevin, yemek için geleneksel olduğu üzere hindi değil de mikrodalga fırında ısıtılmış makarna yemeyi seçer ve macaroni adına dua eder. Ancak türlü türlü aksilikler sebebiyle “kutsal” makarna tabağını bir türlü çatallayamaz. Bahsettiğimiz makarna, görülebilecek en lezzetli biçimiyle karşımızdadır.

Makarna sevdalılarını zor anlar bekliyor. Filmi izlerken bir yandan makarna yiyenlerse, ne mutlu onlara! Pastavilla’nın elbow makarnasıyla sizde kendinize bu filme eşlik edecek kadar eğlenceli mac&cheese hazırlayabilirsiniz.

Bora Taşçı

Defending Your Life (Yön. Albert Brooks, 1991)

Yeni aldığı arabasıyla yaptığı kazadan sonra kendini “Yargı Şehri” denilen, Los Angeles’a benzeyen “arafta” bulan iş insanı Daniel Miller, dünyadaki hayatını korkusuz yaşadığını ve varoluştaki bir sonraki aşamaya geçmeyi hak ettiğini kanıtlamak zorundadır. Orada cesur ve hayat dolu Julia ile tanışmasıyla kendinin farkına varacak, hayatındaki başarısızlıklara rağmen sonunda korkusuz olmayı öğrenecektir.

Julia’nın hayat felsefesini belki de en çok İtalyan restoranında makarna yediği sahne tanımlar. Yargı Şehri’ndeki insanlar istedikleri kadar yemek yiyip kilo almazlar, sağlıkları kötü etkilenmez ve yedikleri her yemek dünya üzerindeki en iyi tada sahiptir özellikle de Julia’nın yediği 1.5 kiloluk, asla bitmek bilmeyen, tam da onun hayat doluluğunu yansıtan........

© Film Hafızası


Get it on Google Play