We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir Sahne: The Way We Were (1973)

2 0 0
22.02.2021

Bu kez Bir Sahne’de, replikleri pek çok dizi ve filme konu olan, çekildiği tarihten bu yana, filmi izleyen üç nesil kadının da hayatının bir döneminde, karşısındaki adamın anlamayacağını bile bile, son vuruşu yapmak için “Your girl is lovely Hubbell” dediğini hayal ettiren The Way We Were’ün son sahnesini yazmak istedim. Son sahnedeki vurucu darbeyi anlatmadan önce biraz Katie ve Hubbell’den bahsetmem gerek.

Amerikan Film Enstitüsü tarafından oluşturulan tüm zamanların en iyi 100 aşk filmi listesinin (AFI’s 100 Years… 100 Passions) 6. sırasında yer alan film, çok dramatik bir aşk hikayesini içinde barındırmakla birlikte aslında altı çizilecek derecede politik bir tavır da sergilemektedir. Filmde, soğuk savaş döneminde, savaş karşıtı bir aktivist olan Marksist Katie üstünden, dönemin Hollywood’una karşı bir duruş vardır. Film, aynı zamanda Amerikan popüler kültürüne mal olmuş kült bir eser mahiyetindedir.

Film, adından da anlaşılacağı üzere kendi olmaktan vazgeçemeyen Marksist Katie ile politika ile arası hiç de iyi olmayan edebiyatçı Hubbell’ın aşkını konu edinir. Katie ile Hubbell aynı üniversitede öğrenim görmektedir. Katie her gün kampüste gerçekleştirilen savaş karşıtı eylemlerin bir numaralı aktivisti iken, Hubbell yakışıklı yüzü ve ağzı laf yapan etkileyici kişiliğiyle okulda ünlenmiştir. Her ikisi de farklı sosyal sınıfların içinde yer almalarına karşın Katie, Hubbell’ın çekimine kapılır ve içinde olduğu burjuva grubunu küçümsese de onun yörüngesinde dönmekten kendini alıkoyamaz. Birkaç........

© Film Hafızası


Get it on Google Play