We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Serhat Karaaslan’la Son Filmi Les criminels (2020) Üzerine Söyleşi

2 1 0
20.02.2021

Kısa Filmleriyle yakından tanıdığımız ve ilk uzun metraj filmi Görülmüştür’le hem ulusal hem de uluslararası birçok festivalden ödülle dönen Serhat Karaaslan’la, son kısa filmi Les Criminels üzerine konuştuk. Film, dünya prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nde, senaryo kategorisinde Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Ayrıca film, SXSW Festivali yarışma bölümüne de seçildi.

Film, birlikte kalmak için otel arayan ancak evlilik cüzdanları olmadığından otellerden geri çevrilen üniversite öğrencisi genç bir çiftin gece boyunca başlarına gelenleri konu alıyor.

Hadi, filmle ilgili detayları, filmin hem yönetmeni hem de senaristi olan Serhat Karaaslan’dan dinleyelim:

-Serhat merhaba. Üstte filmi tek cümleyle anlatmaya çalıştım ama sen filmi nasıl özetlersin?

Fransa’da bir sinema dergisi filmle ilgili şöyle bir başlık atmıştı: “Genç bir çift sevişmek istiyor, Türkiye onlara savaş açıyor.” Bu özeti sevdim.

-Çekim süreci (çekim öncesi, yazım süreci ve çekim) nasıldı?

Gerçek bir hikâye olduğu için yazım sürecinde hem işimi kolaylaştıran hem de zorlaştıran bir tarafı vardı bu durumun. Kolay tarafı başı sonu, meselesi belli bir hikâye vardı elimde; ancak gerçek olayı olduğu gibi anlatmak bana yetmiyordu. Bir haberi anlatmak gibi olacaktı. O da beni heyecanlandırmıyordu. O yüzden gerçek hikâyeden biraz uzaklaşmam, hayal gücünü zorlamam gerekiyordu. Bu da zor olan tarafıydı. Güvenlik görevlisi karakteri senaryoya girince, senaryonun atmosferi değişmeye korku filmine doğru gidecek bir hal almaya başladı.

Film bir gecede, kesintisiz bir zaman diliminde geçtiği için çekimlerde devamlılık açısından zor olan bir yanı vardı. Sıralı çekme imkânımız olmadığı için çekim programı yapmak da kolay olmamıştı, sette devamlılığı sağlamak da. İki ayrı şehirde birçok farklı mekânda çekim yaptık. Film tek bir otelde geçse de birkaç farklı otelde ve stüdyoda, sadece gece çalışarak çektik.

-Kısa filmler özelinde konuşursak bu dördüncü kısa filmin. Zaman geçtikçe ve yeni filmler yaptıkça, kendinde neler keşfediyorsun?

İnsanın kendisiyle ilgili konuşması kolay değil. Farkında olduğum keşiflerden biri, oyuncularla çalışmayı çok sevdiğim. Film yapma sürecinde en çok keyif aldığım süreçlerden biri herhalde. İyi bir oyun ortaya çıktığında setteki bütün aksilikleri ve kırgınlıkları unutturuyor. İlk kısa film yapmaya başladığımda profesyonel oyuncularla çalışmaktan çekiniyordum. O yüzden ilk başlarda profesyonel oyuncularla çalışmayı hiç düşünmedim bile. Ama profesyonel olmayan oyuncularla çalışmanın da başka bir güzel tarafı var. Beklenmedik, iyi anlamda sürprizler çıkabiliyor.

-Filmin adı neden Suçlular?

Aslında filmin adı başka bir şeydi. Senaryo Fransızca’ya çevrildiğinde, çevirmen diyaloglardan birini ‘‘Les Criminels’’........

© Film Hafızası


Get it on Google Play