We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Velayetin Ardından: Jusqu’à la Garde

1 0 0
28.02.2021

Dünyamızda kronikleşmiş ve adeta toplumumuzun içinde yer edinmiş bazı hastalıklar vardır. Nefret suçlarıdır bunlar. Parazit gibi insanlığın içinde yaşarlar, her ne kadar derman bulmaya çalışsak ve karşısında dursak da bir virüs gibi çoğalırlar. Sosyolojik araştırmalara uzun yıllardır konu olsalar da herhangi bir çözüm yolu bulunabilmiş değildir.

Bu nefret suçlarının yaygın olanlarından biriyse şüphesiz kadına şiddettir. Kadına şiddet, her ne kadar ilk bakışta az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere özgü bir deformasyon olarak görülse de bu oldukça yanlış bir tespittir. Örnek olarak Fransa’yı verebiliriz. 2014’te yapılan bir açıklamaya göre her sene ortalama 201.000 Fransız kadın aile içi şiddete maruz kalmaktadır. 201.000 durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteren oldukça yüksek bir sayı. Yaşanan bu sıkıntıyı Fransız sinemasının görmezden gelmesini tabii ki bekleyemezdik. Son zamanlarda bu konuya eğilen pek çok ortalama üstü filme imza atmış olsalar da hiçbiri yönetmenlik koltuğunda Xavier Legrand’ın oturduğu 2017 yapımı Jusqu’à la Garde kadar etkileyici ve başarılı değil.

Şiddet gördüğü kocası Antoine’dan boşanan Miriam’ın ve arada kalan çocuklarının hikâyesine odaklanan film, yönetmeninin ilk uzun metrajı olmasına rağmen kazandığı ödüller ve elde ettiği adaylıklarla ön plana çıkıyor. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’ı kucaklamasının yanında César Ödülleri’nde 10 dalda aday gösterildi ve “En İyi Film” ile “En İyi Senaryo” dahil 5 ödül kazandı. Filmin başrollerindeyse Denis Ménochet, Léa Drucker ve eşsiz çocuk oyuncu performansıyla Thomas Gioria var.

Film hakkında konuşmaya başlamadan önce üstünde durmamız gereken önemli bir nokta var: Filmin esin kaynağı olan Avant Que De Tout Perdre (2013) isimli kısa film, yazımıza konu olan film ile aynı evrende geçiyor. Karakterler aynı, yalnızca hikâyenin anlatıldığı zaman farklı. Jusqu’à La Garde, hikâyenin başlangıcına çocukların velayet davasının son duruşmasını alırken; kısa filmdeyse çift halen evli, Miriam evi terk etmek ve ailesinin yanına........

© Film Hafızası


Get it on Google Play