We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Venezuela bağlamında bazı değerlendirmeler...

5 2 17
29.01.2019

Kendi evini-ailesini uyumlu, barışık ve adalet içre kılan dışarıdan gelecek fitne ve saldırılara karşı da dirençli ve güçlü kılmış olur.

Evini-ailesini bu halde tutamayan ise her tür saldırı ve fitneye açık olur ve darbelenir.

Ülkeleri de bu çerçevede değerlendirmek gerekir.

Zalim ve zorbalar, hegemonik Küresel despotlar elbette kendilerine yarayanı yapacaklar ve buna karşı çıkmak eleştirmek gereklidir. Karşı çıkılmaz, tavır alınmaz ise zorbaların yaptıkları yapacaklarına yol olur.

Ancak bu zorbaların yapıp ettiklerine mahal veren içeride mevcut olumsuzlukları, örtmek, halı altına süpürmek, geçici bir muhafaza veya erteleme sağlasa da devamında yeni ve daha sofistike ve güçlü müdahalelerin kapısını hep açık tutacaktır.

Aslolan nedir?

Asıl yapılması gereken nedir?

Sürdürülmesi gereken siyaset ve tutum ne olmalıdır?

Yapılan hataları tespit etmek, hataları düzeltecek yollar bulmak ve düzeltmek gerekmez mi?

Kendini sorgulanmaz, eleştirilmez kılmak sorun ve hataları giderici midir?

Şair der ki; “onlar ki lafla verirler dünyaya nizamat, bin bir teseyyüp var hanelerinde.”

Kendi hanesini düzeltmeyenin dünyaya nizamat vermeye kalkışması trajikomik değil midir?

Venezuela’da meydana gelen gelişmeleri değerlendirirken elbette ABD’nin müdahalelerini görmek, eleştirmek ve karşı çıkmak gereklidir. Tıpkı Mısır, Irak, Suriye, Afganistan müdahaleleri gibi.

Ancak ABD’nin yaptıklarını eleştirmek ve karşı çıkmak ile beraber bu müdahalelere kapıyı açık tutan yapıları da sorgulamak ve eleştirmek gereklidir.

Eğer bu yapılmaz ise, sadece hamaset ve sloganik tavırlar geliştirilirse başka coğrafyalarda, başka zeminlerde benzer durumların oluşmasını çağrıştıracak sistem ve duruşların varlığının üstü örtülürse, yapılan iş sadece günü kurtarma ve sonuçsuz bir duruş ile yeni zorbalıkların imkanlarını oluşturmak olacaktır.

Oysa sorgulamak, eleştirmek ve doğruyu arayarak bulup uygulamak, gelecekte başka coğrafya ve zeminlerde bu tarz girişimlerin........

© Fikir Zemini