We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bilim-Düşünce İnsanları ve Yeni Bir Tasavvur İnşası

2 2 2
17.02.2021

Bu Ülkede son üç asra yakındır bilim adamı yetişmiyor.

O zaman ki mevcut durum nedeniyle var olan durumun zaten sürdüğü rehavetinden midir? bilinmez.Ancak ciddi manada araştırma ve düşünme becerilerinin ıskalandığı dönemlerden bugüne gelindi.

Son yüz yıldan fazladır bu devam eden hale bir de Batılılaşma, Batı hayranlığı ve taklitçiliği şeklinde yerleşik bir yapı ve anlayış eklenmiş bulunmaktadır ve bu eklentili hal baskın ve belirleyici bir karakter kazanmıştır.

Batı düşünüp üretecek, bizim bilim adamlarımız da tekrarlayıcısı veya ekosu olacak.

Bu aynı zamanda bir kafa konforu da oluşturuyor. Çünkü düşünüp üretmeye ne gerek var ki, adamlar düşünüyor, üretiyor, bizimkiler de tek doğru olarak kabul ederek alıp tekrarlıyor, dayatıyor ve tüketiyor.

Eğitim meselesinden Kültür meselesine, siyasetten, sosyal meselelere, fen bilimlerinden teknik ve medikal meselelere kadar hal böyledir maalesef.

Bilim adamı kisvesi giyinen koca akademi dünyası düşünüp üretmek yerine; Batının kavramlarıyla konuşmakta, Batıda üretilen düşünceleri tekrarlamaktadırlar. Hem de bunu yaparken kendi Ülkelerine bir adaptasyon gerçekleştirme lüzumunu dahi hissetmemektedirler.

Son salgın döneminde gelişmelere bakıldığında bilim adamı kisvesi giyinen zevatın aynı şekilde davrandıklarını, kendilerinin herhangi bir araştırma- inceleme- deneme yaparak çareler üretme yönünde gayretler içinde olmadıklarını görmek, iç acıtıcı ve üzücü bir duruma karşılık gelmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü denilen İlaç kartellerinin sözcü ve tetikçisi olan Kurumun söylemlerini, Batılı Bilim adamlarının sözlerinin dile getiricisi, hastalığa dair Batılıların yaptıkları araştırmaları tek kriter kabul ederek tedbir adı altında korku pompalayıcısı olmakta öteye gidemeyen bir bilim adamları topluluğu. Farklı düşünenlerin sesinin kısıldığı, farklı araştırma yapmak isteyenlere-ki var mıdır? bilinmiyor-imkanların sunulmaması.

Kendi insanını ve insanlarının geleceğini dert........

© Fikir Zemini


Get it on Google Play