We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Özgürlük popülizminin geri dönüşü

1 3 0
01.07.2021

Popülizmin sancılı pandemi molası sona mı eriyor? İspanya’nın Barselona kentindeki Pompeu Fabra Üniversitesi’nin felsefe profesörlerinden Santiago Zabala’ya göre özellikle İspanya, İtalya ve Fransa’nın siyaset sahnesindeki gelişmeler buna işaret ediyor. Popülist siyasetin şimdi de pandemi kısıtlamalarının yarattığı yılgınlık ve öfkeden beslendiğini kaydeden Prof. Zabala, tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bu yükselişe karşı dikkatli olunması yönünde uyarıyor:

“Donald Trump, Jair Bolsonaro ve dünya genelindeki diğer sağ kanat popülistler, COVID-19 pandemisi boyunca yürüttükleri günlük retorik ve siyasetlerinin kriz zamanı ne kadar ölümcül olabileceğini kanıtladılar. Ancak işler daha da kötüleşmek üzere.

Yavaş yavaş pandemiden çıkıp normalleşme sürecine girilirken, Avrupa’da yeni bir popülizm türü ortaya çıktı. Bu yeni tür popülizmde, koronavirüs gerekçesiyle halka uygulanan kısıtlamalara “özgürlük” gerekçesiyle karşı çıkılıyor.

Gerçi, hem iktidar hem de muhalefet partileri pandemiyi kendilerine göre siyasileştirme çabası içine girdilerse de pek başarılı olamadılar. Sağlık sistemleri üzerinde büyük baskı oluşturan ve 10 binlerce kişinin ölümüne yol açan virüs, topluluklar arasında yayılmaya devam ederken, Avrupa vatandaşlarının kendilerini yönetenlerden bekledikleri, sadece dikkat ve sorumluluktu çünkü.

Gelgelelim son aylarda bu manzara belirgin şekilde değişti. Avrupa, aşının bulunuşu ve etkili aşılma sayesinde krizi kontrol altına alınca, pandemi kısıtlamalarına karşı ses giderek arttı. Bunu gören popülistler, şimdi yeni bir sözde düşman yaratıp, kontrollü ve güvenli normalleşmeyi sağlamaya çalışan yetkililere karşı halkı harekete geçirip siyasi güçlerini artırmaya niyetlendiler.

“Özgürlük popülistleri”, ilk seçim zaferlerini İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Madrid’de bölge idaresi başkanlığını kazanarak elde ettiler.

Halen Madrid Bölge Yönetimi Başkanı olan Halk Partisi’nden (Partido Popular, PP) sağcı Isabel Diaz Ayuso, Madrid halkını, iktidardaki sosyalist hükümetin COVID-19 kısıtlamalarından “kurtarma” vaadiyle kampanya yürüttü ve bölgesel seçimi ezici bir farkla kazandı.

“Özgürlük popülizmi”nin İspanya ve çevresindeki yükselişini anlamak için popülizmin neden son yıllarda başarılı bir siyasi strateji olarak geri dönüş yaptığını, bunun sağcı, solcu ve dijital şekilleri arasında ne fark olduğunu ve başarılı olmak için neden her zaman bir “düşman”a ihtiyaç duyduğunu hatırlamamız gerekiyor.

Popülizmin nasıl geri döndü?

Son 10 yılda popülizm, Avrupa’daki düzen partilerinin ideolojilere meşruiyet kaybettirmek, iktidarda kalmaları adına kamusal işlerin teknokratik tarzda yönetimini desteleyerek, uygulanabilir bir siyasi strateji olarak döndü. Bu eğilim sonucunda ortaya koalisyonlar çıktı ve merkezi statükonun yararına sağcı ve solcu ideolojik duruşları kenara itti. Çok sayıda insanın siyasete ilgisini yitirmesine neden oldu.

Popülistler, yürüttükleri politikalar toplumsal ve ekonomik eşitsizlikte görülmemiş artışa yol açan bu dünyadan habersiz teknik koalisyonlara düzen partilerince uzun zamandır ihmal edilen hoşnutsuz kitlelerle doğrudan ilişki kurarak halkçı siyasete dönüşü önerdi.

Popülistler halkla onların korkularını, arzularını ve öfkelerini sömürerek bağlantı kurdu. Sağdaki popülistler, nefret ve kayıtsızlıktan kaynaklanan yabancı korkusunu sömürdüler.........

© Fikir Turu


Get it on Google Play