We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çocuklarda “uzun COVID” bilmecesi

4 2 2
02.09.2021

Pandemi nedeniyle tam zamanlı yüz yüze eğitime verilen uzun ara nihayet Pazartesi günü son buluyor. Ama ne COVID-19 hız kesti ne de çocuklar aşılandı. Delta varyantı tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Öte yandan dünyanın pek çok ülkesinde çocuklarda COVID vakalarında çok büyük bir artış var.

Yine çocuklar arasında “uzun COVID” vakaları görüldüğü haberleriyse soru işaretleri yaratıyor. Çocuklarda COVID-19 belirtileri uzun mu sürüyor? Tam da okullar açılırken aileler endişeli. Küresel verileri inceleyen Avustralyalı pediyatri profesörü Philip Britton, The Conversation internet sitesinde ulaştığı sonuçları sıralıyor. Prof. Britton’a göre aşırı endişeye gerek yok, ama yine de profesyonel yardım almakta fayda var. Yazıdan bazı bölümleri aktarıyoruz:

“Daha bulaşıcı Delta varyantının yükselişinden beri çocuklarda virüsün önceki varyantlarına göre daha fazla vaka bildirildiğini görüyoruz.

Anne-babalar çocuklara COVID bulaşmasından daha çok endişe eder hale geldi. Pek çoğunu sorduğu sorulardan biri çocuklarına da, hastalığın ilk fazından sonra belirtileri aylarca sürebilen “uzun COVID” olup olamayacağı.

COVID-19’a yakalanmış çocukların tedavisiyle ilgilenen bir çocuk doktoru ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı olarak bu alandaki araştırmaları takip ediyorum.

Evet, çocuklar uzun COVID olabilir, ama bu durum yetişkinlere göre daha az görülüyor ve çocuklar daha hızlı iyileşebiliyor. Hadi verilere bir bakalım…

Uzun COVID nedir?

Henüz uzun COVID’in standart bir tanımı yok ve sendromun kendisi farklılıklar gösterebiliyor.

Uzun COVID’in tek bir biçimi yok, ama kabaca üç tür sendrom sıklıkla ortaya çıkıyor:

  • Yavaş düşünme veya bilinç bulanıklığı gibi bilişsel kabiliyetlere olumsuz etkiler
  • Halsizlik, nefes darlığı ve ağrı gibi fiziksel belirtiler
  • Değişken ruh hali ve endişe gibi ruh sağlığı belirtileri

Hastalığa yakalandıktan sonraki 28-30 günden daha uzun süre bu tür belirtileri göstermek tıbbi literatürde gittikçe daha az şekilde “uzun COVID” olarak nitelendiriliyor.

“Uzun COVID” semptomlarının giderek artan olumsuz etkisi hastaların günlük yaşamlarında, işlerinde veya okulunda faaliyet yetenekleri üzerinde derin etkiler yaratabiliyor.

Araştırmalar neye işaret ediyor?

Çocuklar da uzun COVID olabiliyor, ancak bu durum yetişkinlere oranla daha az görülüyor.

Avustralya’da bu alanda yapılan iki araştırma burada yararlı sonuçlar veriyor. Yetişkinler ve çocuklarla yapılan bir çalışmada araştırmacılar, Yeni Güney Galler eyaletinde 2.000 COVID vakasını incelediler.

Vakaların yüzde 20’sinde belirtilerin 30’uncu günde de devam ettiğini tespit ettiler. Belirtileri 90’ıncı günde devam edenlerin oranı ise yüzde 5’e düşüyordu. Ayrıca en genç yaş grubunun (0-29 yaş) hızlı iyileşme olasılığı ileri yaştaki gruplara........

© Fikir Turu


Get it on Google Play