We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Artık jeopolitiğe değil, jeoeokonomiye odaklanma zamanı

3 2 1
23.09.2021

Pandemi ve iklim değişikliği küresel sistemde daha önce görülmemiş değişimlere katkıda bulunuyor. Başta gıda endüstrisi olmak üzere pek çok sektör bu durumdan ciddi biçimde etkilenirken, işsizlik ve enflasyon arasındaki istikrarsız ilişki de küresel ölçekte bir yeniden yapılanmanın gerekliliğinin altını çiziyor. Jeopolitik uzmanı Antonia Colibasanu, Geopolitical Futures internet sitesinde yayımlanan yazısında küresel sistemde kuralları değiştirebilecek bu değişimin ayrıntılarını aktarıyor.

Yazının bazı bölümlerini aktarıyoruz:

“Geçen hafta, konuları savunma ve güvenlikten bölgesel ticaret ve Avrupa meselelerine uzanan çeşitli konferanslarda konuşmalar ve moderatörlük yaptım. Ortak payda elbette jeopolitikti, ancak sohbetlerim sırasında beni en çok etkileyen, Afganistan’dan çekilme veya Almanya’daki seçimlerden ziyade herkesin en başta enflasyon ve Avrupa’da devam eden yeşil ekonomik değişim ile ilgilenmesi oldu.

Aslında, neredeyse her konuşmanın ortak bir yönü vardı: Pandemi ışığında toplumumuzun karşı karşıya kaldığı ekonomik zorluklar. Ağustos ayına kadar enflasyon genellikle enerji sektörü ve yarı iletkenler gibi fiyat artışları tedarik zinciri krizine bağlı olan dar bir mal grubu tarafından tetiklendi. Ancak gıda ve hizmet fiyatlarındaki son artışların ortaya koyduğu gibi, etkilerin genişlediği görülüyor. Kötü hava koşulları, olağandışı kuraklıklar ve hasadı yok eden seller, genellikle iklim değişikliğinin ikincil zararı olarak anılan gıda fiyatlarındaki artışa katkıda bulundu.

Öncesinde de geçerli olsa da pandemi, gıda sistemindeki üretim, tedarik ve teslimatı etkileyen zafiyetleri ortaya çıkardı. Artan deniz taşımacılığı ücretleri ve yakıt fiyatları ile kamyon şoförü bulma konusunda yaşanan sıkıntı, ulaştırma hizmetlerinin maliyetini artırıyor. Dahası, pandemi, üreticilerin mahsulleri zamanında teslim etmeleri için ihtiyaç duydukları işgücüne erişime de zorluklar yarattı. 2020’de Avrupa’nın domates, portakal ve çilek üreticileri için durum böyleydi. (…)

Gıda endüstrisi, bu tür zorluklarla boğuşan tek endüstri değil. İnsan Kaynakları uzmanlarının ileri sürdüğü bir açıklama, işe alım yapan endüstriler ile iş arayanlar arasında bir uyumsuzluk olduğu gerçeğine atıfta bulunuyor. Bu, görünüşe göre farklı endüstrilerdeki eşit olmayan toparlanmadan kaynaklanan bir gelişme. Başka bir açıklama da pandemi sırasında birçok işçinin çalıştıkları şehirlerden uzaklaşarak pandemi yavaşlayana kadar işlerini durdurdukları şeklinde.” (…)

Yüksek işsizlik ve yüksek enflasyon bir arada

Yazar, ilk kez hem yüksek işsizliğe hem de yüksek enflasyona şahit olduğumuzu söylüyor: “Bu, ekonomiler durgunluktan çıkarken ve genel olarak normal olmayan bir durum. Enflasyon tipik olarak........

© Fikir Turu


Get it on Google Play