We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Taliban’a direnişimiz şimdi başlıyor ama yardıma ihtiyacımız var”

2 4 15
20.08.2021

1990’lı yıllarda Afganistan’da Taliban’a karşı direnişin en önemli komutanlarından olan Kuzey İttifakı lideri Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud, The Washington Post gazetesinde yayımlanan yazısında Taliban ile mücadelede ortak olarak gördüğü Batılı güçlere çağrı yapıyor.

Bazı bölümlerini aktarıyoruz:

“1998 yılında ben 9 yaşındayken mücahitlerin komutanı babam Ahmed Şah Mesud, askerlerini Kuzey Afganistan’ın Penşir Vadisi’ndeki bir mağarada toplamıştı. Hepsi oturup, babamın arkadaşı Fransız filozof Bernard-Henri Lévy’nin konuşmasını dinlemişlerdi. Lévy ‘Kendi özgürlüğünüz için savaştığınızda, bizim özgürlüğümüz için de savaşmış olursunuz’ demişti.

Babam, Taliban rejimine karşı savaşırken bunu hiç unutmadı. 9 Eylül 2001’de Taliban ve El Kaide’nin emriyle öldürüldüğü ana kadar sadece Afganistan’ın kaderi için değil, aynı zamanda Batı için de savaşıyordu.

Şimdi bu ortak mücadele, vatanım için bu karanlık, gergin zamanlarda her zamankinden daha da önemli.

“Bu günün geleceğini biliyorduk, mücadele edeceğiz”

Bugün Penşir Vadisi’nden, Taliban’ı bir kez daha alt etmeye hazırlanan mücahit savaşçılarla birlikte babamın izinden gitmeye hazır olarak yazıyorum. Babamın zamanından beri sabırla topladığımız cephanemiz ve silahlarımız var, çünkü bu günün gelebileceğini biliyorduk.

Ayrıca, son 72 saat içinde Penşir’deki direnişe katılma çağrıma yanıt veren Afganların taşıdığı silahlar da var. Komutanlarının teslim........

© Fikir Turu


Get it on Google Play