We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Batı Artık Her Yer ve Biz de Batıdayız

2 0 10
03.05.2022

Batı artık dünyanın bir bölgesi değil “her yer”dir. Bugün Batı nüfuz ve istilası büyük ölçüde yürüyen bir süreç değil, tamamlanmış bir olgudur. Bizimkisi “hala Batı’da olmadığını sanmakla yaşanan sahte bir tatmin”den ibaret.

Batılı olmayabiliriz, ama dünya Batı’ya ait bir kurguya teslim alınmış iken, tamamen vülger (kaba) bir romantizm ile içinde yaşadığı şeye yabancı imiş gibi, bunun dışında bir gerçekliği ya da özü varmış gibi davranmak, mektebi benimsememiş, derslerine az çalışan bir haylazlık eseri “kendi Batı’da olma biçimi”ni göremeyen bir körlük bu.

Artık görmek zorundayız ki, Batı’dayız ve bizim hala “otantik bir biz”e ait olduğumuz, bir deve kuşu aldanmasından ibaret.

Bu “Batı’da olma hali”mizin garabetlerini “Doğulu olmak”, “kendi otantik varoluşunu sürdürmek” filan sanıyoruz. Aslında böylece, kendi berbat Batılılaşma sürecimizin dolaysız ifadesi diyebileceğimiz varoş bir Batılılık içinde debelendiğimizi de görmememizi sağlıyor bu tepetakla tutumumuz.

Tarihimizle bağlarımız çok canlı sanıyoruz. Kimi coğrafyalarımız post-kolonyal, kimi coğrafyalarımız post-emperyal bir “tarihinden koparılmışlık travması içinde kıvranırken bir karşı dalga üretti.

Yasaklanan ezanın gümbür gümbür okunması, çocukların Arap alfabesi öğrenerek Kur’an’ı tilaveten okuyabilir hale gelmesi, yasaklanan hac seferlerinin serbest bırakılması, kılık kıyafette kadının tesettüre girmesi... gibi tamamen yaşam tarzları ile ilgili yüzeysel bir “kendine dönüş”, “tarihle kopan bağlar”ın yeniden kurulması, “kendi tarihinde varolmaya yeniden başlama” olarak çarpık bir kavrayış üretti.

Bu çarpık kavrayış içinde, II. Abdülhamit’i yücelterek tarihimizle bağ kurduğumuzu sanıyoruz. Oysa o, Osmanlı modernleşme sürecinin en fazla modernleştirici padişahı idi. Kendisi modern bir banker veya borsacı, amatör bir dülger idi.

Osmanlı olmayı, katışıksız........

© Fikir Coğrafyası


Get it on Google Play