We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yangından Payımıza Düşenler

1 0 0
15.09.2021

Bir haftadan beri ülkemizde orman yangınları devam ediyor. Bugün itibariyle (6.08.2021) yetkililerin verdiği bilgiye göre “39 ilde 174 orman yangını meydana gelmiş, bu yangınların 160 adedi kontrol altına alınmış, ancak 5 ilde 14 adet yangın halen devam ediyor yangın söndürme çalışmaları sürüyor.”

Yanan sadece orman değil, içindeki tüm canlılar yanıyor, bizim hayat kaynağımız oksijen depolarımız yanıyor, ciğerlerimiz yanıyor, tarifi zor acılar yaşıyoruz.

Yanan ormanlarla ilgili herkes birbirini suçlarken ben toplum olarak hepimize bir ayna tutmak istiyorum. Toplum olarak masum değiliz. Hepimizin dolaylı dolaysız bir şekilde bu yangında payı var diye düşündüm. Bunları şöyle sırlamak mümkün:

Yakılan orman arazisini fırsata çevirip üzerine otel yapan rantiyecinin de bu gerçeği bilerek o oteli kullanan müşterinin de yangında payı vardır.

Ülkeye hazmetme kapasitesinin üstünde göçmen ve mülteci kabul ederek, can, mal ve vatan güvenliğini tehlikeye atan politik anlayışın da yangında payı vardır.

Sigara içip izmaritini rastgele yere atan kişinin de yangında payı vardır.

Piknik yapıp cam şişeleri, pet şişeleri gibi risk doğuracak çöpleri usulünce çöpe atmayanın da yangında payı vardır.

Eğer bu yangını çıkaranlar yakalanıp, yargılanıp gerekli cezayı almazlarsa; bu yangınlarda yetersiz ceza yasasının, istihbaratın, emniyetin ve yargının payı vardır.

Coğrafik olarak sadece uçakla, helikopterle söndürülebilecek orman yangınını, uygun araç kullanmaksızın kazmayla, kürekle ve testiyle su taşıyarak söndürme........

© Fikir Coğrafyası


Get it on Google Play