We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sedat Peker beklenen ve bir türlü bulunamayan duvar yıkıcı olabilir mi?

163 4 0
11.06.2021

‘Devlet’ dediğimiz yapı yönetimine gelen kişilere olağanüstü bir güç sağlar. Tarih boyunca o gücün aşırı kullanımının kötü sonuçları deneyimlerle anlaşıldığı için, devlet yönetimine gelenlerin elde edecekleri gücü nasıl kullanacaklarına dair kurallar konulmuştur.

Anayasa ve yasalar o kuralları belirler, sınırları çizer.

Devleti yönetenler ile yönetenlere yardımla mükellef asker-sivil bürokrasi kurallara uydukları sürece kimsenin başı ağrımaz.

En başta da kendilerinin başı ağrımaz.

Kural dışı davrananlar olmaz mı? Olur. O durumda ne yapılacağının kuralları da yine sistem tarafından belirlenmiştir.

Yanlış yapan/lar cezalandırılır.

Sedat Peker’in videolarıyla ortalığa dökülenler Türkiye’de var olan kuralların çiğnenmiş olduğunu göstermesi bakımından önemli.

İddialara yakından bakalım

Birileri devlet adına cinayet/ler işlemiş. [Gazeteci Kutlu Adalı “Rumlara yardım ediyor” gerekçesi uydurularak öldürülmüş.]

Videolarda seçime giderken araçlarına çanta içerisinde para bırakılan politikacılar olduğu bilgisi var. Politikacıların yönlendirmesiyle insanlar dövdürülmüş. Ülkede ‘korku iklimi yaratmak’ amaçlı faaliyetler yapıldığı da anlaşılıyor.

Partilerin iç işlerine dışarıdan karışanlar olmuş. Yerel örgütün belirlediği bir aday yerine bir başkasının aday gösterilmesini sağlamak için, tehdidi sonuç almaya yarayacak birinin devreye girdiği, tehdit edilen muhabir tarafından açıklandı; tehdit telefonunu eden de açıklamayı doğruladı.

Bu örneğe bakarak, politika alanında daha kim bilir neler döndüğünü düşünebiliriz.

Siyasette yaşanan bu yanlışlıklar yanında kişisel zenginleşme amaçlı mülkiyete tecavüz olayları da yaşanmış. [En belirgin örnek Bodrum’daki bir otel. Sahibi ileri yaşta,........

© fehmikoru.com


Get it on Google Play