We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kaşıkçı cinayetine dair CIA raporu açıklandı, ama esas suçlu korunuyor.. Neden?

65 1 2
02.03.2021

Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunda şu sırada yaşananlar ABD’ye de onun yeni seçilen başkanı Joe Biden’e de yakışmıyor.

Bu işte bir gariplik olduğu kesin…

Son görevi ABD’nin önemli gazetesi Washington Post’ta köşe yazarlığıydı Kaşıkçı’nın; ülkesinde barınamaz olmuş, ABD’ye yerleşmişti.

ABD vatandaşı değildi, fakat ölümünün en fazla ilgilendirdiği ülkenin ABD olduğu kesin.

Suudi Arabistan vatandaşı olduğundan evlenebilmesi için nikahlı eşi bulunmadığına dair belge almalıydı. Başvurduğu Washington’daki Suud Büyükelçiliği belgeyi onun istediği zaman aralığında veremeyeceklerini, nikah için gideceği İstanbul’daki konsolosluğa iletebileceklerini bildirmişti.

O yönlendirmeyle gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğunda kendisini kısa süre önce özel bir uçakla gelmiş bir infaz timi bekliyordu.

İçeri girdi ve bir daha çıkamadı.

Özel tim kendisini orada öldürdü, cesedini parçaladı ve parçaları yanına alıp Türkiye’den ayrıldı.

CIA Raporu

Yazdıklarım olayı araştıran Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’nin bulguları… CIA infazı en ince ayrıntılarına kadar araştırdı ve bulgularını Donald Trump henüz başkanken Beyaz Saray’a sundu. Raporda infazda görev almış 17 kişiye, ABD, Trump döneminde yaptırım uyguladı.

Joe Biden Cemal Kaşıkçı cinayetinin üzerine gitme sözü vererek başkan seçilmişti. O sözün gereği olarak CIA raporu önceki gün kamuoyuyla paylaşıldı. Ancak, raporda infaz emrini veren kişi olarak alenen suçlandığı halde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’a (MbS kısaltmasıyla anılıyor) herhangi bir yaptırım uygulanmayacağı duyuruldu.

Suçlanan 17 kişiyi Suud da yargılamıştı zaten.

[Rapor konusunda ilginç bir ayrıntı: CIA raporu hassas satırlar karalanarak kamuoyuna sunuldu, buna rağmen daha önce varlığı bilinen 17 kişiden başka raporda dört isim daha olduğu görüldü. 21 isimliydi ilk açıklandığında rapor. Ancak hemen ardından........

© fehmikoru.com


Get it on Google Play