We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İktidarlar sona doğru ne yapsalar kendilerini beğendiremezler.. AK Parti de bugün o durumda… 

54 0 0
02.07.2022

Geçenlerde siyaset hayatını yakından gözlediğim yarım asırdan fazla süre içerisinde kaç iktidarın gelip gittiğini gözümde canlandırmaya çalıştım. Ne kadar çok parti iktidara gelmiş veya iktidarı paylaşmış. Aralarında ömrü birkaç ayla sınırlı hükümet bile var.

Bir şeyi fark ettim: Her iktidarın son ayları, haftaları, günleri birbirine benziyor…

Partilerin iktidara gelişleri ne kadar mutlu ve umutlu görüntülere sebep oluyorsa, gitmeye yüz tuttukları dönemler de o kadar sıkıntılarla dolu geçiyor…

AK Parti’nin iktidardaki 20. yılına biraz da bu gözle bakmaktayım.

Hükümet altı ay önce kimsenin beklemediği kadar yükseltti asgari ücreti. Beklentilerin üstünde gelmesine rağmen o zam kimseyi memnun etmedi.

Daha önceleri asgari ücrete ‘ara zam’ diye bir şey söz konusu olmuş muydu, olmuşsa bile ben hatırlamıyorum. Hükümet yüklü zamdan altı ay sonra, yani yıl sonunu beklemeden, asgari ücrete yüzde 30 oranında yeni bir zam daha yaptı.

Müjdeyi duyurma görevini her zamanki gibi şahsen üstlenen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan zammı ‘%’ olarak ilan edince, bakan tarafından oranın ‘0’ olduğu bilgisiyle uyarıldı.

Cumhurbaşkanı kendi duyurduğu zammın yüksekliğine şaşırdığını belli etti.

Ancak onu şaşırtan zam da kimseyi memnun etmedi.

Zam oranı daha yüksek tutulsaydı da durumun değişeceğini, insanların verileni yeterli bulacağını sanmıyorum.

İpin ucu bir kere kaçtı mı hep böyle olur.

Verilere güven kalmadığı için verilen beğenilmiyor.

Ekonomi uzmanları durumu kendi ilgi alanlarına giren yönüyle değerlendiriyorlar. Onlara göre hükümet enflasyonla mücadeleyi birincil önemde görmediği için başarısız. Kuru yükseltmemek, faizi yerli yerinde tutmak enflasyonu aşağıya düşürmüyor, aksine azdırıyor onlara göre…

Bilimsel açıdan herhalde haklılar.

Ancak politik kadrolar ile onların iş başına getirdiği bürokrasi, uzmanların dediklerini harfiyen yerine getirmeye başlasalar bile, durumun fazla değişeceğini sanmıyorum.

Yanlış insanlar doğru politikalar uygulayamazlar; onların doğru diye........

© fehmikoru.com


Get it on Google Play