We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tek adam rejimi ve ‘adamlık’ meselesi

47 17 51
12.02.2019

Adamlık; erkek egemen, cinsiyetçi zihniyetin ‘değerlerinden’ biridir. Sadece erkeğin erişebileceği bir mertebe olarak daha baştan erkeğin tahakkümünü, egemenliğini meşrulaştırmaya dayanır.

‘Devlet baba’nın bir bakanı geçtiğimiz günlerde Leyla Güven’in açlık grevinin 100. gününde Diyarbakır’a yürüyüş yapma kararı alan HDP’li milletvekillerine buyurdu: “Sizi yürüten adam değildir!”

İçişleri Bakanı Soylu bu açıklamasıyla erkek egemen, cinsiyetçi, baskıcı sistemin en rafine temsilcilerinden biri olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Ancak sadece bu kadarı da değil. Bu açıklama aynı zamanda devletin bir bakanı olarak sorunlara hukuk çerçevesinden değil, ‘erkeklik’ penceresinden baktığını da ortaya koyuyor. Oysa bu normların ne kadar demokratik olduğu bir tarafa, rejimin bir temsilcisinin, hem de İçişleri Bakanlığı gibi toplum güvenliği ve huzurunu en doğrudan ilgilendiren bir alanın sorumlusunun sorunlara en azından kendi hukuk normları çerçevesinde bakması beklenir olandır. Soylu’nun açıklamaları, OHAL kalkmış olsa bile yeni rejimin (tek adam iktidarının) ‘olağanüstü’lüğü ülkeyi yönetme biçimi haline getirdiğinin en açık göstergelerinden biridir.

“Size haddinizi bildireceğiz, size artık yaşama hakkı yok, nereye gidiyorsanız gidin…”

“Bu vatanın evlatlarından asla........

© Evrensel