We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İki cami arasında beynamaz!

37 10 48
19.02.2019

Erdoğan iktidarının Suriye ve bölge (Ortadoğu) politikası, uzunca bir süredir ABD ve Rusya arasındaki çelişkileri kullanarak kendine hareket-yayılma alanı yaratma stratejisine dayanıyor. Bugün Türkiye’nin Suriye’deki en önemli dayanağı olan ÖSO ve diğer cihatçı gruplar, Erdoğan iktidarının Suriye rejimi ve müttefiklerine (Rusya ve İran) karşı ABD ile iş birliği yaptığı dönemin mirası. Öte yandan bu grupların da kullanıldığı Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonları ise, Suriye’de Kürtlerle iş birliğini geliştiren ABD’ye karşı Rusya ile yakınlaşma politikasının sonucu olarak gerçekleşebilmişti. Erdoğan iktidarı “Bir gece ansızın gelebiliriz” söylemi eşliğinde özellikle ABD Başkanı Trump’ın “Suriye’den çekilme” açıklamasının ardından ABD ve Rusya arasındaki çelişkileri kullanma politikasının Fırat’ın doğusuna da müdahale kapısını açacağı hesabını yapıyordu. Ancak sahadaki gelişmeler bu hesabın tersi bir gidişatı işaret ediyor. Çünkü bu gelişmeler ABD ve Rusya arasındaki çelişkileri kullanmak bir tarafa Erdoğan iktidarına bu iki güçten birinin politikalarına yedeklenmeyi dayatıyor. Ve daha önemlisi bu tercih hangi taraftan yana olursa olsun asıl kaybeden Erdoğan iktidarının bugüne kadar sürdürdüğü Suriye ve bölge politikası olacak!

Geçtiğimiz hafta Erdoğan iktidarının bu iki güç arasındaki çelişkileri kullanma politikasının sonuna gelindiğini daha açık olarak gösteren iki önemli toplantı gerçekleşti.

Bunların ilki 14 Şubat’ta Putin, Erdoğan ve Ruhani arasında Soçi’de yapılan Suriye zirvesiydi. Zirvede Suriye’de iş birliğinin önemi ve devamı açıklamalarının ötesinde Erdoğan’ın hiçbir beklentisi karşılık bulmadı. Dahası Putin,........

© Evrensel