We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sıradanlaşan alışagelmişlik

24 25 0
05.01.2020

Arkadaşımız çağırdı, yılbaşısı keyiflidir dedik ve eşimle Paris’e geldik.

Bu sefer bir başka keyifliydi Paris; birçok haklarının ellerinden alındığını düşünen çalışanlar emeklilik reformunu protesto için grev yapıyorlar. Toplu taşımacılık alanındaki grevciler özel aracı olmayanlardan işe gidenleri düşünmüşler, işe başlama ve iş bitimi saatlerinde kent içi raylı taşıt ve otobüsleri çalıştırıyorlar. Paris halkı sinirli ve bıkkın değil, insanlar sanki inadına sokaklardalar ve gidecekleri yere yürüyerek gidiyor, grevcilerle dayanışıyorlar. Biz de bu dayanışma havasında her gün bir yerlere yürüyerek gidiyoruz; altı ilâ on kilometrelik yürüyüşlerde kentin yollarını, mimarisini, vitrinlerini, ‘café’lerini, kitapçılarını, daha bir ilgili, yeniden eski haliyle karşılaştırarak izliyor, değerlendiriyor, tartışıyor, üstümüze vazife değil ama karakter tahlili yapıyor, yolumuzun üstünde rastladığımız her renkten, dinden ve milletten sevimli/sevimsiz insanı ayak üstü kurguladığımız dedikodu setlerine yerleştiriyor, yıllar öncesinin yaşanmışlıklarında kahramanlaştırıyor ve gençliğimize muzafferane selam gönderiyoruz.

Kilometrelerce yürüyoruz, eğleniyoruz, grevcilerle dayanışıyoruz. Onları görmüyoruz ama yürürken varlıklarını duyumsuyoruz. Yıllar olmuş, grevlerdeki mücadelelerin heyecanından uzaklaşmışız. Eşime, “Bir ara kafamı grev hak mıdır yoksa özgürlük müdür? sorusuna takmıştım” dedim. “Sonra ne oldu?” diye sordu eşim. “Grevin hak değil özgürlük olduğu sonucuna vardım”. “Ama herkes grev hakkı diyor?” “Herkes öyle diyor ama grev hak değil özgürlüktür”. “Aradaki fark nedir?” “Anlatayım”. “Anlatma yaz!” “1930’larda H. Laski yazmış, eserini Türkçeye çevirdim, yakında çıkacak, alır okursun”.

Arkadaşımızın evinden çıkarsın, önce sağa sonra sola sapar uzun, upuzun Doktor Bauer Caddesi’ne gelirsin. Nereye gideceğine bu caddeye çıktığında karar verir, o yöne........

© Evrensel