We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Perakende muhalefet

15 8 15
17.02.2019

“Geçmişte gereği gibi yaşamanız engellenen inancınızı, özgün kültürünüzü ve değerlerinizi, mahrum bırakıldığınız refahı sizlere bugün; yarının şimdiden üretmeye başladığımız teknolojisinden, olanaklarından ve zenginliğinden yararlandırarak yaşatacağız.”

Bu söylemin cazibesine kapılmışsanız geçmişteki anılarınızın peşine düşer, onları bugün yaşamak istediklerinizin hayaliyle anlamdırır, geleceğe olan umudunuzla bir başka renklendirirsiniz. Geçmişe değen el yanar, bugüne çapraz koyan parmaklar tutuşur, geleceği karanlık gören göz aydınlığa hasret kalır.

Söylem, söyleneni bir toplumsal kurgunun ana fikrinin özeti olarak değerlendirin, kışkırtıcı bir cazibeye bürünmüş, halkın önemli bir bölümünü etkileyebilmişse; halkın o bölümünü çıkarcı, cahil, kör gözlü kıt zekalı diye küçümsemeyi kendinizi rahatlatan etken olarak benimsemeye görün, giderek türümüzün evrim serüvenini de lanetlemeye başlarsınız. Atalarımızın atalarını onların kuzenlerinden farklılaştıran bilişim devrimi, atalarımıza giderek sayıca daha kalabalık, değişik yerlerdeki atalarımızla da kaynaşarak birlikte yaşamanın toplumsal ağını örgütleyebilme yetisi kazandırmış olmasaydı, kim bilir belki de bugünlerde atalarımızın atalarının kuzenleriyle koşuşturuyor olabilecektik. Kitle bir toplumsal, birlikte yaşama kurgusunun kendilerine sunulan kurguların en güzeli, en içten ve samimisi, en........

© Evrensel