We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kadını toplum yararına öldürmek

13 10 0
08.12.2019

Anayasanın değişmesi bile önerilemeyecek kadar değişmez ilan edilmiş düzenlemelerinin değiştirilmesi yönünde sürdürülen tartışmaların en hararetli anlarında bile kimsenin aklına kırk birinci maddeye dil uzatmak gelmemişti. Toplumsal mutabakatın sağlandığı yegane düzenlemeydi bu madde içeriği.

‘Aile toplumun temelidir’. Düzenleme böyle. ‘Aile nedir?’ diye sorun, hemen herkes ama özellikle hukukçuların neredeyse hepsi sözleşmişçesine aileyi aralarında kan bağı ya da evlilik bağı bulunan topluluklara indirgeyen açıklamalarla tanımlar.

Evlilik bağını ve ona bağlı olarak kan bağını toplumsallaştıran hukuksal düzenlemelerin yer aldığı temel yasa da, ‘cumhuriyet kadınını’ özgürleştirmesiyle övündüğümüz Medeni Kanun’dur.

Hukuk alanına adım attığım ilk günlerde, Yargıtayın Medeni Kanun’daki kadın aleyhine olan düzenlemeleri, bu düzenlemelerin ‘(…) Yaradılışı ve ailedeki durumu itibariyle kocasına ve onun alacaklılarına karşı mukavemeti zayıf olan kadını’ korumak amacıyla öngörüldüğü gerekçesiyle meşrulaştıran 1955 tarihli kararı karşısında biraz afallar gibi olmuştum. Evimizin balkonundan, çekiciliği başımı döndüren komşu kızıyla göz göze gelip ‘kesiştiğimiz’ (Bu ifadeyi biz erkekler kullanırız, kadınlar kullanmaz! Neden acep?) anın kalp atışlarımı arttırdığını anımsadım: Komşu kızı kız doğduğu için benden zayıfmış, evlenseymişiz ailedeki durumu itibariyle de benden zayıf olacakmış! Ne romantizm ama… Hukukta romantizmin yeri yoktur. Daha sonraları, cumhuriyet kadınının ve laikliğin yılmaz savunucusu olarak........

© Evrensel