We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnanç

28 6 0
29.12.2019

Beyin hakkında çok az şey biliniyor denir.

Ben beyin hakkında bilinen çok az şeyin de çok azını biliyorum.

Bilinen çok az şeyden bildiğim çok azının ne kadarını doğru bildiğimi ise hiç kestiremiyorum.

Ama yine de az bildiklerime sığınıp sanki yeteri kadar bir şeyler biliyormuşum gibi düşünce üretmekten alıkoyamıyorum kendimi.

Son aylarda kafamı “inanç” sorununa taktım; inancı üreten zihinsel faaliyetin tarihsel/toplumsal süreçlerini, kendime özgü deneyimlerimden hareketle anlamaya ya da anlamlandırmaya çabalıyorum.

Şöyle düşüyorum:

Bilenlerin, tanıyanların, duyanların, okuyanların, dinleyenlerin, ilgilenenlerin, merak edenlerin, kısacası benden başka herkesin nezdinde fiziki ve bilişsel varlığımla cisimleşmiş ‘aleni’ bir varlığım vardır; benden başka herkes bu ‘alenileşmiş’ beni düşüncelerimle, davranışlarımla, tutarsızlıklarımla, malumatfuruşluğum ya da bilgiliğimle, yeteneklerim ya da yeteneksizliğimle, güvenilirliğim ya da güvenilmezliğimle, yapabildiklerim ve yapamadıklarımla doğru/yanlış, haklı/haksız değerlendirir. Benden başka herkesin oluşturduğu kalabalıklar içinde yalnızımdır; eşitsiz ve adaletsiz örgütlenmiş bir kalabalığın toplumsallığının tutsağı olmamaya çalışır, yalnızlığımı başka anlamlı yalnızlıklarla bir araya getirerek yalnızlıkların toplumsallaştığı yeni bir........

© Evrensel