We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye'nin "Kafkasya hamlesi"nin erken hüsranı

30 16 21
16.10.2020

Yeniden köpürtülen Ermenistan ve Azerbaycan savaş ve gerilimi Rusya’nın bölge üzerinde hükmünün kalmadığı ya da kalmayacağı şeklinde de okunabilir. Muhtemel bir Ermenistan-Azerbaycan savaşı Rusya’nın bölgedeki etkisini zayıflatacak, iç meselesi haline gelecek. Moskova için bu nedenle tehlike çanları çalıyor da denilebilir.

Ute Weinmann’ın Moskova’dan Neues Deutschland gazetesi için yazdığı “Büyük güç geri çekiliyor” başlıklı haber-analizde bu konuya dair önemli veriler yer alıyor. Karabağ üzerinden her iki ülke arasında başlayan gerilim ve savaş, Rusya içindeki Ermeni ve Azerbaycanlıları da “savaş haline” geçirmiş. Rusya’da 1.7 milyon Ermeni, 3.5 milyon Azeri yaşıyor. Azeriler ülkenin en büyük “azınlık grubu”. Her iki gruptan Rus vatandaşı olanlar çoğunlukta ve Rus sermayesinin azımsanmayacak bir bölümü Ermeni ve Azerilerin elinde. Rusya’nın 200 zengini arasında 8 Ermeni var.

Hal böyle olunca, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışma doğrudan Moskova’da kendisini hissettiriyor. Son haftalarda Moskova’da Azerilerle Ermeniler arasında birçok çatışma yaşanmış. Ermeniler Azerilerin, Azeriler Ermenilerin mallarını boykota çağırıyor.

Sadece bu bile her iki ülke arasında savaşı körüklemenin, yangına bezin taşımanın ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Bunu yapan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği sınırsız desteği Rusya içini karıştırmaya yönelik bir hamle olarak okumak gerekiyor. Erdoğan destek verirken bunu görmezden gelmiş olabilir, ancak Putin her şeyin farkında.

Putin’in Azerbaycan ve Ermenistan liderlerini çağırıp ateşkes ilan ettirdiği........

© Evrensel


Get it on Google Play