We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trump’ı azil süreci ne anlama geliyor?

18 14 0
20.12.2019

Dünya kamuoyu hafta başından beri ABD Başkanı Donald Trump’a karşı açılan azil davasına (Impeachment) kilitlenmiş durumda. ABD tarihinde Andrew Johnson (1868) ve Bill Clinton’dan (1998) sonra azil davasının açıldığı üçüncü devlet başkanı olan Trump’ın, sürecin sonunda görevden alınması durumunda bunun hem ABD iç politikası hem de dünya siyaseti açısından önemli sonuçlar doğuracağı bugünden görülüyor.

Göreve geldiği 2016’da ABD tarihinin en tartışmalı ve pervasız devlet başkanı olacağı belli olan Trump’ın bu nedenle görev süresini normal şekilde tamamlayıp tamamlamayacağı daha ilk günden itibaren tartışmaya açılmıştı. Çünkü ABD’nin aşırı sağcı-muhafazakar burjuvazisinin dünya üzerindeki çıkarlarını en pervasız şekilde savunan ve kısmen de başarılı olan Trump, hem içeride hem de dışarıda dosttan çok düşman kazandı.

Dışarıda, kendisine itiraz eden ülkeler ve liderlere daha çok sosyal medya üzerinden aşağılayıcı ve burjuva diplomasisinin sınırlarını da zorlayan bir tutum içerisine girdi. Trump’ı azil davasına götüren süreç ise Demokratların adayı olması beklenen, muhtemel rakibi Joe Biden’i siyaset dışı yöntemlerle devre dışı bırakma planıyla başladı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’yi telefonla arayan Trump, Biden ve ailesi hakkında soruşturmalar açarak kendisine yardımcı olmasını istemişti. İstihbarat raporları ve telefon dinlemeleri Trump’ın Zelenski’ye bu baskıyı yapıldığını kanıtlıyor. ABD’nin Ukrayna’ya vermeyi kararlaştırdığı 400 milyon dolarlık askeri yardım, baskı aracı haline getirildi. Skandal ortaya çıktıktan sonra yardım serbest bırakıldı.

Bütün bu raporların ardından........

© Evrensel