We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Solu, Neonaziler ile aynılaştırmak ne anlama geliyor?

10 11 11
14.02.2020

Almanya 5 Şubat’tan beri baş döndürücü siyasi gelişmelere sahne oluyor.

Ülkenin en küçük eyaletlerinden biri olan Thüringen’de eyalet hükümeti başbakanlığı için yerel mecliste yapılan oylamadan sonra yaşananlar ülke genelinde “siyasi krize” yol açmış görünüyor. Beş yıl eyaleti yöneten “sol koalisyon” (Sol Parti, SPD ve Yeşiller) hükümetini düşürmek için muhafazakar Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ve liberal Hür Demokrat Partinin (FDP), aşırı sağcı hatta eyalet başkanı açıktan faşist olan Almanya için Alternatif (AfD) partisiyle birlikte hareket etmesinin yarattığı sarsıntının etkilerinin derin olacağı az çok görülebiliyordu.

Neonazilerin oylarıyla eyalet başbakanlığı koltuğuna oturan FDP’li Thomas Kemmerich’in, seçilmesinin üzerinden 24 saat geçmeden istifa etmek zorunda kalması ülkede güçlü bir antifaşist dinamiğin olduğunu bir kez daha gösterdi. Sadece sokakta değil basında, siyasette ve sivil toplumda Neonazilerle iş birliğinin hesabı soruldu. Her fırsatta Hitler’in de seçimle iş başına geldiği ve insanlık tarihinin en büyük suçlarına imza atıldığı hatırlatıldı.

Hitler’in partisi NSDAP’nin daha iktidarı almadan, ilk kez 1929’da Thüringen’de SPD-KPD hükümetini düşürmek için muhafazakar partilerle ortaklık kurması ve faşist Wilhelm Frick’in içişleri bakanı olması da ayrıca geçmişle günümüz arasında bağlantıların kurulmasını güçlendirdi.

Sadece bu durum bile muhafazakar ve liberal partilerin geçmişten ders çıkarmadığını yeterince gösteriyor.

Bu arada Başbakan Angela Merkel’in varis ilan ederek CDU’nun başına getirdiği Annegret Kramp-Karrenbauer, Thüringen’de olanların hesabını veremediği için istifa etmek........

© Evrensel