We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

NATO Zirvesi: Batı cephesinde değişen şey çok

10 11 0
06.12.2019

Kim ne derse desin; NATO’nun 70. kuruluş yılının kutlandığı Londra’daki zirve, batılı emperyalist devletler arasındaki pazar kavgasını, siyasi egemenlik çatışmasını daha görünür hale getirdi. Bu durum NATO’nun gelecekte hangi formda yoluna devam edeceği ya da etmeyeceği tartışmasını da beraberinde getirmiştir.

Yakında üye olacak Kuzey Makedonya ile birlikte toplam üye sayısı 30 ülkeye çıkacak ittifakın, Soğuk Savaş’ın bitmesinden bu yana devam eden anlayış üzerinden yoluna devam etmesinin zor olduğu Avrupa basınında son birkaç haftadır yazılıyor.

Çelişkilerdeki derinlik ve Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesinden sonra hızlanan güvensizlikle birlikte, artık liderliği daha fazla sorgulanır hale gelen ABD’nin, bütün üye ülkeleri kendi çıkarları etrafında uyumlu şekilde bir arada tutmasının koşulları giderek daha imkansız hale geliyor.

Bu nedenle “NATO krizi” aynı zamanda ABD’nin sarsılan ve sorgulanan konumuyla yakından ilgili.

Zirvenin magazini olarak kameralara yansıyan Kanada, İngiltere, Hollanda ve Fransa devlet başkanlarının kendi aralarında “Trump mavrası” çevirmesi, ardından bunu duyan Trump’ın durumu “iki yüzlü” olarak değerlendirip basın toplantısını iptal ederek Washington’a dönmesi de durumu özetliyor.

Zirveden bildiren Süddeutsche Zeitung Muhabirleri Mattihas Kolb ve Paul-Anton Krüger’in verilen mesajlardan yola çıkarak, “Pek çok görüş farklılığına rağmen ortak bir açıklamanın yayımlanmasıyla skandal önlendi. Hem Merkel hem de Macron Londra’daki görüşmeleri olumlu ve yararlı değerlendirdi. Basın toplantısını iptal eden Trump da sonuçtan memnun olduğunu belirtti” (05.12.2019) değerlendirmesinde bulundular.

Benzer bir durumun katılımcı diğer ülkeler için de söylemek mümkün. Her ülke kendi lehine bir parça olumluluk çıkardı zirveden.

Türkiye de bunların başında geliyor.

Suriye’de Rusya ile askeri ve siyasi........

© Evrensel