We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

NATO'ya "yıldız savaşları" görevi!

12 11 0
22.11.2019

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “The Economist”e verdiği demeçte NATO’nun “beyin ölümü”nün gerçekleştiğini söylemesinin ardından üye ülkelerin dışişleri bakanları ilk kez çarşamba günü Brüksel’de bir araya geldi.

3-4 Aralık’ta Londra’da yapılacak zirve ve 70. kuruluş kutlaması öncesinde sürpriz sayılabilecek bir çıkış da Almanya’dan geldi. Her ne kadar Başbakan Angela Merkel basına Macron’a katılmadığını söylese de Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın koltuğunun altında Brüksel’e götürdüğü dosya aksine işaret ediyor.

Dışişleri bakanları toplantısından bir gün önce Alman basınına sızdırılan belgede, “NATO’da yeni bir politik başlangıç”tan söz ediliyor. Maas’la birlikte Kiev’e giden Süddeutsche Zeitung Muhabiri Daniel Brössler’in haberinde, öneriler konusunda Alman hükümetinin görüş birliği içinde olduğu özellikle vurgulanıyor.

Peki Almanya “beyin ölümü” gerçekleşen NATO’da nasıl bir başlangıç yapmak istiyor?

Brössler’in yazdığına göre Maas’ın mevkidaşlarına sunduğu dosyada şu öneri yer alıyor: “NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında bir uzmanlar gurubu kurulsun ve bir sonraki zirveye kadar birliğin politik belirsizlikten nasıl çıkacağı konusunda önerilerde bulunsun.” (Süddeutsche Zeitung, 20.11.2019)

Yazılanlara bakılırsa NATO içinde politik tartışmaların yapılmadığından şikayetçi olan Almanya, ittifakın sadece askeri birlik görülmemesini istiyor. Bundan asıl olarak transatlantik ilişkilerin yeniden tarif edilmesi kastediliyor.

Berlin Duvarı’nın yıkılması, Soğuk Savaş’ın bitmesinin üzerinden 30 yıl geçmesinde rağmen Avrupa ile ABD arasındaki ilişkiler halen o dönemki tanımlamalar ve denge üzerinden sürüyor. ABD........

© Evrensel