We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Koronavirüsten 'korona kriz'e

14 25 45
13.03.2020

İlk olarak Vuhanlı Doktor Li Wenliang tarafından tanısı konulan koronavirüs sadece Çin’i değil, Avrupa’yı da sarsıyor. Asya’nın dışında şu ana kadar en çok etkilenen ülke, Avrupa’nın dördüncü büyük ekonomisine sahip İtalya oldu. Geçen hafta 16 milyon insanın yaşadığı Kuzey İtalya bölgesine getirilen giriş-çıkış yasağı bu hafta ülke geneline yayıldı.

28 Ocak’ta Çin’den gelen iki turistten ülkeye yayılan virüsün ülke geneline neden bu denli yayıldığı sorusunun yanıtı Alman basınında da tartışılıyor. Alman Robert Koch Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Lothar Weiler, bir soru üzerine “İtalya’daki sağlık sisteminin hazırlıksız yakalanmasını” yayılmanın başlıca nedeni olarak gösterdi.

Kuzey İtalya’ya giden Der Spiegel muhabirleri bölgede durumun gerçekten feci olduğunu bildiriyorlar: “Hastaneler tıka basa dolu. Doktorlar ve hemşireler hastadan hastaya koşuyor. Durum iki üç hafta daha sürerse sistemin bunu kaldırması mümkün olmayacak.” Pavia’daki San Matteo Hastanesinin Başhekimi Rafeale Bruno durumu şu şekilde özetliyor: “Korona, tsunami gibi üzerimize geldi.” (spiegel.de, 11.03.2020)

Doğrusunu sorarsanız hangi ülkenin sağlık sistemi, tanısı belli olmayan, kitlesel bir hastalığa yol açacak bir virüse karşı hazırlıklı ki… Bu nedenle “tsunami”nin bütün ülkelerin başına geldiğini söylemek mümkün.

İki büyük dünya savaşı yaşamış, bu nedenle en kötü senaryoya hazırlıklı olma alışkanlığının olduğu Almanya’da da panik havası sürüyor. Dezenfektasyon ilacı, un, sabun sıkıntısı kendisini hissettirmeye başladı. Sürekli uyulacak kurallar ve yapılması gerekenler sıralanıyor. Başbakan Merkel, sağlık bakanıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında “Durum ciddi” derken, nüfusun yüzde 60-70’inin koronavirüse yakalanma olasılığıyla karşı karşıya olduğunu dile getirerek, zor günlere hazırlıklı........

© Evrensel