We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Koronavirüs: Senaryoydu gerçek oldu

32 11 97
20.03.2020

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yaptığı “Ulusa Sesleniş” konuşmasına lafı evirip çevirip “Durum ciddi. Siz de ciddiye alın”a getirdi. Ancak bu durumdan nasıl ve ne zaman çıkılacağı konusunda hiçbir şey söylemedi. Söylememeye de özen gösterdi.

Her zaman “en kötü senaryo”ya hazırlıklı olan Almanya’nın şimdi bir çözüm yok. Varsa bile dillendirilmiyor.

Lafı dolandırmadan söylemekte yarar var.

Almanya, dünyanın başına dert olan koronavirüse benzer bir virüsün Asya’dan başlayarak dünyaya yayılacağı senaryosunu tam 8 yıl önce yazdı. 17. Dönem Federal Parlamentosu tarafından hazırlanan ve Ocak 2013’te onaylanan “Halkı Koruma Risk Analizi Raporu 2012”* halen Federal Halk Koruma ve Afet Durumları Yardım Dairesi (BBK) adlı kurumun internet sitesinde duruyor.

Raporda koronavirüse benzer virüs “Modi-SARS” olarak adlandırılarak bir senaryo üzerinde cidden çalışılıyor.

10.12.2012 tarihli raporun dördüncü ek belgesinde dünya geneline yayılacak pandemi virüsten parantez içinde “örneğin SARS-Coronavirüs” olarak söz ediliyor (Sayfa 57). Bu virüsün “SARS-CoV” ile akraba olduğu, 2012’de 6 kişide görüldüğü, iki kişinin öldüğü bilgisine yer verildiği raporda, yakalanan kişilerden birisinin Almanya’da tedavi gördüğü ve iyileştiği yazılıyor (s.57).

Buraya kadar olanlar senaryo değil.

İyileşen hastanın nerede ve hangi tedavi yönteminin kullanıldığı bilgisine yer verilmiyor. Ancak bunun ABD ile Almanya arasında tartışma konusu olan CureVac firmasıyla bir şekilde bağlantısı olması kuvvetle muhtemel. Çünkü hem ABD’nin para hesabı yapmadan CureVac’ı satın almak istemesi hem de AB’nin 80 milyon Euro kredi........

© Evrensel