We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Koronavirüs: İkinci dalgadan işsizlik dalgasına

10 21 15
02.10.2020

Avrupa koronavirüste ikinci dalganın tam ortasında.

Yılbaşından itibaren artan vaka sayısı, alınan önlemler sayesinde yaz tatili öncesinde önemli ölçüde düşürülmüştü. Ancak son veriler bahar aylarındaki zirvenin yarısına ulaştı. Alınan önlemlerin gevşetilmesi, oluşan baskı nedeniyle rehavete kapılma ikinci dalganın beklenenden de erken gelmesine neden oldu.

Koronavirüs vaka satısı arttıkça ekonomik ve sosyal sorunlar derinleşmeye devam ediyor, etmeye de devam edecek. Hayatın bütün alanlarda koronavirüs öncesine ne zaman ve nasıl dönüleceği, yeniden normalleşmenin olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Normale dönülmesi için gerekli olan aşı konusunda henüz çok ciddi bir ilerleme sağlanabilmiş değil. Bazı ülkelerin firmaları tarafından bulunduğu iddia edilen aşının ne kadar güvenilir olduğu tartışmalı.

Ve öyle görünüyor ki bu tartışma hiç bitmeyecek.

Zira her ülke ya da tekel bir diğerinin bulduğu aşıyı beğenmeyerek pazarı tek bir ülkenin şirketine bırakma niyetinde değil. Dolayısıyla aşı konusunda, en azından Avrupa’da, henüz ciddi bir ilerlemenin olmadığı ortada.

Bu nedenle süreç uzadıkça önceden başlayan ekonomideki daralma kalıcı hale geliyor, buna bağlı olarak işsizlik ve yoksulluk dalgası da büyüyor. Denilebilir ki -öncesi bir yana- AB genelinde işsizlik ve yoksulluk dalgası, koronavirüs dalgalarıyla büyüyerek hız kazanıyor. Koronavirüsün Avrupa’da en çok etkilediği ülkelerin başında gelen Fransa, İtalya ve İspanya’da işsizlik önemli oranda arttı. İspanya’da kononavirüsün etkisiyle işsizlik yüzde 15.8’e kadar yükseldi. İşsizlik kıta genelinde en fazla gençleri ve kadınları etkiliyor. Son verilere göre AB çapında 25 yaş altı her beş gençten........

© Evrensel


Get it on Google Play