We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan, Doğu Akdeniz'de neden U dönüşü yaptı?

24 20 10
25.09.2020

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde Avrupa liderleriyle yaptığı görüşme trafiğinin ardı arkası kesilmiyor. 22 Eylül’de önce AB Dönem Başbakanı ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile üçlü bir video konferansı yaptı. Ardından “Şahsımla çok sıkıntın olacak” dediği Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. İletişim Dairesi Başkanlığı görüşme talebinin Macron’dan geldiğini açıkladı.

Eğer bu doğruysa, Macron’un Merkel ve Michel “zirvesi”nden çıkan sonuç üzerinden Erdoğan’a görüştüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Zira, son haftalarsa her iki lider arasında laf atışmaları yaşanmıştı. Macron’un Erdoğan’ın verdiği sözleri bir de kendi kulağıyla duymak istediği anlaşılıyor. Cam sıkıntısından aramadığı ortada.

22 Eylül’deki görüşme trafiğinin ardından, Türkiye konusunda önemli yaptırım kararlarının alınmasının beklendiği, dün ve bugün yapılması planlanan AB Olağanüstü Zirvesi, Michel’in karantinaya alınması gerekçesiyle bir hafta ertelendi. Bu bir haftayı görüşmelerde konuşulanların belirgin hale gelmesi için tanınan süre olarak da okunabilir.

Nitekim, Erdoğan bir gün sonra AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile video konferanslarla devam etti.

Türkiye cephesinden görüşmelere dair bütün bilgiler İletişim Daire Başkanlığı ve AA tarafından geçildiği için, ayrıntılarda Avrupa tarafının ne dediği pek anlaşılmıyor. Haberlerde Erdoğan’ın gerilimi düşürmek için diyalogdan yana olduğu öne çıkarılıyor. Bu görüşmeler öncesinde Yunanistan, Mısır ve İsrail’e de zeytin dalı uzatılmıştı.

Almanya’da görüşmenin yapıldığına........

© Evrensel


Get it on Google Play