We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünyanın Kürtlerle imtihanı

30 10 0
11.10.2019

Rojava’ya karşı Türk ordusu tarafından başlatılan “Barış Pınarı” harekatına dünyadan gelen tepkilere bakılırsa, hiçbir ülke Türkiye’ye destek vermiyor. AB, NATO, BM gibi uluslararası kurumların yanı sıra bölge üzerinde etkili olan emperyalist devletlerin açıklamaları ve tutumlarına bakıldığında sözde hepsi askeri müdahaleye karşı.

Açıklamaların bir kısmında, örneğin AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in dediği gibi, “Suriye harekatını durdurun” denilirken, bir kısmında ise “İtidal, orantılı ve ölçülü” (NATO) olunması isteniyor.

Keza, Suriye politikasında Türkiye’nin birlikte hareket ettiği Rusya ve İran da böylesine bir askeri harekata karşı olduklarını ifade etmekle birlikte, tepkileri Türkiye’yi caydıracak düzeyde sert değil. Daha çok oluşacak yeni durumu fırsata çevirmeyi hesaplıyorlar.

Bölgeyi kontrol eden ABD ise “yeşil ışık” yakmasına rağmen, sözde karşı çıkan ülkeler arasında.
Özetle, dünyanın hiçbir ülkesi açıktan Türkiye’nin Kürt bölgesine müdahalesine destek vermiyor ve Türkiye bu açıdan yalnızlaşmış görünüyor. Buna bir de BM Güvenlik Konseyi ve ABD Temsilciler Meclisinin alacağı kararları eklediğimizde, Türkiye rejimi daha da yalnızlaşacak gibi görünüyor.

Ne var ki bütün bunlara rağmen dünya Kürtlerle imtihanı kaybetti. Ekonomik, siyasi çıkarlar uğruna hiçbir ülke Türkiye rejiminin........

© Evrensel