We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Doğal gaz hesapları

15 21 17
11.09.2020

Dünya genelinde doğal gaz kaynaklarına ulaşma ve el koyma üzerinden emperyalist rekabetin kızıştığı bir dönemden geçiyoruz. Türkiye ile Yunanistan, Almanya ile Rusya ve yine Almanya ile ABD arasındaki gerilimlerin arkasında doğal gaz görünüyor.

Son birkaç yıldır ABD Başkanı Donald Trump’ın her fırsatta bahsettiği, en son ise yaptırımlarla gündeme getirdiği Almanya ile Rusya arasında doğrudan doğal gaz akışını sağlayan Kuzey Akımı 2 projesi, Berlin ile Moskova arasında da tartışma konusu olmaya başladı.

Almanya’daki Amerikancıların önemli bir kısmı, bitmesine 150 kilometre kalan, bu yıl içinde bitirilmesi planlanan hattın tamamen durdurulmasını istiyorlar. Rus muhalif Aleksey Navalni’nin zehirlenme olayını bunun için dolgu malzemesi kullanıyorlar.

Uzun bir süredir ABD ile Almanya arasında gerilime neden olan Baltık Denizi altına döşenen 1230 kilometre uzunluğundaki Kuzey Akımı 2 hattının taşıyacağı doğal gaz, Almanya’nın ihtiyacını da aşıp, Almanya’yı stratejik açıdan Avrupa’daki “Rus doğal gaz tankeri” haline getiriyor. 2011’de devreye giren ve yıllık kapasitesi 60 milyar metreküp olan Kuzey Akımı 1’e ses çıkarmayan ABD’nin, Kuzey Akımı 2 konusunda kazan kaldırmasının asıl nedenlerinden birisi bu.

Kuzey Akımı 2’nin yılda nakledeceği 55 milyar metreküp doğal gazın büyük bölümünün Almanya dışındaki AB ülkelerine nakledilmesi hedefleniyor. Dolayısıyla bu hat sadece Almanya’yı değil pek çok Avrupa ülkesini de uzun vadeli olarak Rusya’ya bağımlı hale getiriyor.

Trump’ın hedefindeki Kuzey Akımı 2, her ne kadar Alman-Rus menşeli görünse de aslında bir “Avrupa projesi”. Yüzde 50’si Rus tekeli Gazprom’a, geri kalan yüzde 50’si ise Alman........

© Evrensel


Get it on Google Play