We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Davos, iklim ve iki yüzlü kapitalistler

8 15 0
24.01.2020

Salı günü Davos’ta başlayan Dünya Ekonomi Forumu bugün bitiyor.

Dünyanın dört bir yanından 3 bin kadar zengin ve tekel yöneticisi ile onlara hizmet eden siyaset, bilim ve basın çevrelerini bir araya getiren forum daha önce olduğu gibi “vicdan” temizleme yerine dönüştü.

Gerçi bu yıl ağırlık konusu iklim olduğu için bu da yapılmadı. Daha önceki forumlarda milyarderler insanın aklıyla alay edercesine, zenginlerle fakirler arasındaki uçurumun bu denli büyümesinden rahatsız olduklarını söylemiş ve bu çelişkinin anası durumundaki kapitalist sistemin “insancıl şekilde biçimlendirilebileceğini” ortaya atmışlardı. Bundan önceki forumda da gelişen dijital teknolojinin insanlığın refahının artırılması için kullanılması gerektiğini ifade etmişlerdi. Ama kısa bir süre sonra pek çok tekel, dijitalleşmenin getirdiği nimetleri gerekçe göstererek işçi sayısını azaltacağını, dolayısıyla binlerce işçiyi, çalışanı kapı dışarı edeceğini açıklamıştı.

Bu yıl da kapitalistler modaya uyarak iklim ve çevre sorununu, laflama malzemesi maksadıyla, forumun ana gündemi yaptılar. 2019’da dünya genelinde gerçekleşen büyük çevre eylemlerinin etkisi bu sefer Alpler’in eteğindeki Davos kasabasına ulaştı. Karların ortasındaki sıcak lüks otellerden dışarıya bakarak iklim sorununu konuşmak isteyen milyonerler ve onların koruyucuları, soğukta yürüyerek kasabaya ulaşmaya çalışan, küresel ısınmaya dikkat çeken göstericileri ise her zaman olduğu gibi görmek istemediler.

Bir tarafta çevreye aşırı derecede karbondioksit salan helikopterler ve limuzinler, diğer tarafta üç gün boyunca yürüyerek Davos’a ulaşmaya çalışan göstericiler vardı. Bu........

© Evrensel