We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bugün günlerden "Brexit"

2 7 0
31.01.2020

Bugün Avrupa Birliği’nin (AB) yakın geçmişi ve geleceği açısından önemli bir gün. Bu gece saatler 00.00’ı gösterdiğinde Büyük Britanya resmen AB’den ayrılmış olacak. Böylece AB’den “bir yıldız” kayacak ve birliğin üye sayısı 28’den 27’ye düşecek.

Dolayısıyla geçmişi 1950’lerin başındaki Avrupa Demir-Çelik Birliğine kadar uzanan AB tarihinde ilk kez bir ülke üyelikten ayrılıyor. Başka bir değişle AB, İngiltere’nin ayrılmasıyla birlikte küçülme evresine de girmiş bulunuyor.
23 Haziran 2016’da yapılan referandumda, halkın yüzde 52’sinin AB’den ayrılma anlamına gelen “Brexit” demesiyle başlayan İngiltere’nin ayrılma süreci, yapılan pazarlıkların, tartışmaların ve ertelemelerin ardından bu gece itibariyle yeni bir evreye giriyor. 11 aylık geçiş süreci 31 Aralık 2020’de tamamlandığında AB ile İngiltere artık her açıdan “boşanmış” olacak.

Ancak çok az şey değişecek.

AB ve İngiltere vatandaşlarının serbest dolaşım, çalışma ve yerleşme hakkı olduğu gibi sürecek. İngiltere’de yaşayan 3.2 milyon AB vatandaşı ile AB’de yaşayan 1.2 milyon İngiltere vatandaşının durumunda bir değişiklik olmayacak. Keza AB vatandaşları daha önce olduğu gibi vizesiz İngiltere’ye seyahat edebilecekler. Mal ve hizmet değişiminde de 31 Aralık 2020’ye kadar fazla değişiklik olmayacak. Yani sınırlara gümrük kapıları kurulmayacak, mallardan gümrük vergisi alınmayacak.

Bu geçiş sürecinin nasıl sonuçlanacağı ise AB ile İngiltere arasında imzalanması planlanan serbest ticaret anlaşmasında bağlı olacak. Her iki taraf da geniş kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasından yana olduğunu her fırsatta ifade ediliyor.

Ancak gelişmelere bakıldığında,........

© Evrensel