We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Berlin Libya konferansında umut var mı?

13 11 0
17.01.2020

Hafta başında Moskova’da yapılan Libya toplantısından bir sonuç çıkmaması üzerine gözler şimdi pazar günü Berlin’de yapılacak Libya Konferansında. Alman hükümetinin aylardır yapılması için girişimlerde bulunduğu, ön toplantılar yaptığı ancak ciddi sonuç alamadığı konferans süreci, Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme kararıyla hızlandı.

Başbakan Merkel’in Rusya Devlet Başkanı Putin’le yüz yüze, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonla yaptığı görüşmelerin ardından konferansın yapılmasına karar verildi.

Buna rağmen Alman hükümeti, tarih ve bileşimi konusunda basına bilgi vermemeye özen gösterdi. Zira dengelerin her an değişebileceği, dolayısıyla başarısızlıkla sonuçlanma olasılığının güçlü olduğu bir konferansın yapılıp yapılmayacağı konusunda tabiri caiz ise ince elenip sık dokunduğu bir süreç söz konusuydu.

Ancak, tarihin, ilk defa Erdoğan tarafından 19 Ocak olarak açıklanması, bu ince eleyip sık dokuma işini aksatmışa benziyor. Alman basını da Berlin’deki konferansın tarihini böylece Ankara’dan öğrenmiş oldu. Diplomasi koridorlarında tarihi ve hazırlıkları gizli tutulan konferansın Erdoğan tarafından bir bakıma deşifre edilmesinin arkasında başka siyasi hesapların olup olmadığını ancak konferanstan sonra görmek mümkün.

Moskova’da yapılan toplantıdan, hazırlanan anlaşmayı imzalamadan ayrılan General Halife Hafter’in savaşı yeniden başlatmasının arkasında, elini güçlendirerek Berlin Konferansına katılmayı hedeflemesi olduğu belirtiliyor. Almanya, AB, BM ve Türkiye’nin resmi olarak tanıdığı Feyaz Serrac’ın başında olduğu Ulusal Mutabakat Hükümeti ve destekçilerinin de masaya daha zayıf oturma olasılığı........

© Evrensel