We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Belarus’taki olayların arkasında batı yok mu?

5 15 10
14.08.2020

Belarus’taki (Beyaz Rusya) gelişmeler dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Pazar günkü devlet başkanlığı seçimlerini beklendiği gibi 26 yıldır iktidar koltuğunda oturan Aleksandr Lukaşenko kazandı. Ancak, seçimlerle birlikte sokakta protesto gösterileri de boy vermeye başladı. 6 bine yakın eylemci gözaltına alındı.

Hiç şüphesiz; post-Sovyet döneminden sonra ülkede en güçlü gösterileriler bu seçimlerden sonra ortaya çıktı. Dolayısıyla her ne kadar Lukaşenko’nun yüzde 80.2 oy aldığı açıklansa da ülkede bir hoşnutsuzluğun olduğu ortada. Bunun başlıca nedeni rejimin her geçen gün biraz daha otoriterlik kazanması.

Seçim sonuçlarına hile karıştırıldığı argümanı muhalefetin en önemli silahı. Rejimin oy sayımında yolsuzluk yaptığı iddialarının bir kısmı gerçekten doğru olabilir. Oy sayımına gözlemci olarak en azından BM düzeyinde temsilcilerin davet edilmesi, bugünkü iddiaları kısmen azaltabilir ve meşruluk tartışmasının önüne geçebilirdi. Ancak bunların hiç birisi yapılmadı. Doğal olarak sonucu tartışmalı hale getirdi. Halkın desteğinden emin olan bir lider ve partinin yapması gereken, sayımın mümkün olduğu kadar saydam, geniş ve farklı kesimler tarafından onaylanmasına imkan sağlamaktır. Bu yapılmadığı takdirde şaibe her zaman var olacaktır.

Denilebilir ki; seçimlerden sonra Belarus’tan ikinci bir Ukrayna yaratmak isteyenlerin planları şimdilik tutmadı. Ancak eylemcilerin arkasında genel olarak batının (AB ve ABD) olmadığını ya da etkisinin çok düşük olduğunu ileri sürmek, neredeyse sadece Rusya’nın rolü üzerinde durmak olanları açıklamaya yetmiyor.

AB........

© Evrensel


Get it on Google Play