We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Avrupa, İran’da kimden yana?

19 9 0
10.01.2020

ABD’nin Kasım Süleymani, Mehdi el Mühendis ve yanındakileri öldürülmesinin üzerinden tam bir hafta geçti. Bu bir hafta içinde olup bitenlere baktığımızda Süleymani’nin öldürülmesinin yarattığı sarsıntı adeta Birinci Dünya Savaşının başlamasına vesile olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand’ın öldürülmesine benziyor.

Rekabet ve paylaşım mücadelesinin keskinleştiği koşullarda, kendisini savaşa hazır hisseden taraf bir fırsatını bulup savaşın başlaması için vesile aramaya başlar. Bu vesile genellikle bir provokasyonla tetiklenir ve bu barut kokusunun bir anda yayılmasına yeter.

İkinci Dünya Savaşı da Polonya askerlerinin elbisesini giyen Alman askerlerinin Danzig’de açtığı ateşle başlamıştı.

İran rejiminin “veliahtı” olduğu ileri sürülen Süleymani’nin öldürülmesinin yeni bir dünya savaşına yol açıp açmayacağını bugünden kestirmek zor, ancak uluslararası ilişkilerde önemli kırılmalara, sarsılmalara yol açtığı aşikâr. Bölge ülkeleri ve Şiiler arasında ABD ile ilişkiler daha fazla sorgulanacak ve biriken öfke büyüyecek gibi görünüyor.

Suikastın işlendiği Irak’ta ABD’nin işinin artık zor olduğu, Meclisin yabancı askerlerin ülkeyi terk etmesi yönünde verdiği kararla görüldü. Kararın ne kadar yerine getirileceğinden bağımsız olarak, ABD emperyalizmi ve Irak’taki iş birlikçilerinin burada tutunması çok daha zorlaşacak. Dolayısıyla, askeri şiddetle bölgede kalmak neredeyse asıl politika haline getirilecek Trump ve ekibi tarafından. İran ve Rusya’nın Irak’tan başlayarak bölge üzerindeki etkisi ise bundan sonra daha da artacak gibi görünüyor.

ABD Başkanı Trump’ın Süleymani’yi öldürme........

© Evrensel