We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Avrupa'dan halkın en büyük iki korkusu

11 10 0
29.11.2019

Bugün bir kez daha dünya genelinde başta gençler olmak üzere değişik kesimlerden emekçiler küresel ısınmaya, doğanın talanına karşı alanlara çıkıyor. En son 20 Eylül’de yapılan küresel eyleme dört milyondan fazla insan katılmıştı. Bunun 1.4 milyonu Almanya’da idi.

Aradan geçen üç ay içinde eylemlerin etkisi azalsa da küresel ısınmanın halk arasında yarattığı korku ve endişe devam etti. Zira bilimsel raporlar dünyanın geleceğinin büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu yeterince ortaya koyuyor.

Bu nedenle dünyanın sokaklarında dünyaya sahip çıkmak için yapılan eylemler büyük bir önem taşıyor. Çünkü mevcut süreç geri çevrilmediği takdirde dünya hızla yaşanabilir bir gezegen olmaktan çıkıyor.

Pazartesi günü Alman hükümetinin isteği üzerine Alman Hava Dairesi tarafından yayımlanan “Monitoring Raporu”nda, gelecek kuşakları büyük bir tehlikenin beklediğine dikkat çekildi. 2015’te yapılan ölçümlerde küresel ısınma değeri 1.2 derece olarak tespit edilirken bu yılki ölçümlerde 1.5 dereceye ulaştığı saptanmış.

Raporun dikkat çektiği en önemli nokta ise küresel ısınmanın önceki dönemlere göre hızlandığı...

Mevcut gidişle küresel ısınmanın önüne geçilemeyeceği de özel olarak vurgulanıyor. Rapora göre, 2003’te 7 bin 500, 2006 ve 2015’te 6 biner kişi aşırı sıcaklardan ötürü erken hayatını kaybetmiş. Fransa’da bu rakam 15 bin olarak açıklanmıştı. Hava sıcaklığının 41 dereceyi bulduğu bu yıl kaç kişinin vaktinden önce öldüğü ise açıklanmış değil.

Federal Çevre Dairesi Başkanı Maria Krautszberger, “Bu Almanya’da son 50 yıl içinde yaşadığımız en büyük doğa felaketi”........

© Evrensel