We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Avrupa, ABD seçimlerini bekliyor

6 13 8
23.10.2020

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine iki hafta kaldı. Cumhuriyetçilerin Adayı Donald Trump’ın mı yoksa Demokratların Adayı Joe Biden’in mi kazanacağı, pek çok ülke ve kıtada olduğu gibi Avrupa’da da dikkatle izleniyor. İzlenmesi de gerekiyor. Zira ABD seçimlerinin sadece ABD’yi ilgilendirmediği, genel olarak dünyanın gidişatını önemli bir ölçüde etkilediğini herkes biliyor.

Trump’ın 2016’da başkanlık koltuğuna oturmasından sonra hem içeride hem dışarıda bol provokasyonlu, çok gerilimli bir sürecin olması bekleniyordu. Nitekim, Trump başkan olduktan sonra bütün müttefikleriyle ilişkileri germe üzerinden bir politika izledi. İş birliği ve diyalogdan çok dayatmacı, ABD sermayesinin çıkarlarını pervasız şekilde her şeyin üzerinde tutan bir tutum içerisinde oldu. Elbette bu durum sadece Trump’ın kişisel yapısıyla açıklanamaz. Çünkü dünya üzerinde emperyalist devletler arasında süren pazar ve nüfuz mücadelesinde ABD’nin etkisi ve gücü zayıfladıkça daha saldırgan bir dış politikanın devreye konulacağı az çok tahmin edilebiliyordu.

Denilebilir ki; “Zücaciye dükkanına giren fil” misali dünyaya dalan Trump’ın dört yılı kazasız belasız bitirmesi, üstelik bir dönem daha aday olmaya cesaret etmesi bir başarıdır. Dört yıl içinde sadece dışarıda değil içeride de zor dönemler yaşadı; azil tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Bu elbette Trump’a tam destek veren sermaye güçlerinin, tekellerin şimdilik badireyi atlattığı şeklinde okunabilir. Korkutma, tehdit ve şantajla dünyayı bir dört yıl daha yönetmek istiyorlar. Eğer seçilirse ikinci dönemin daha da sert olacağı söylenebilir.

Avrupa, özellikle de liderlik için kolları sıvayan Almanya, Trump’ın izlediği gerilim ve tehdit........

© Evrensel


Get it on Google Play