We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Almanya Rusya’yla savaşa mı hazırlanıyor?

34 16 8
04.09.2020

Geçen hafta bu köşede 44 yaşındaki Rus muhalifi Aleksey Navalni’nin zehirlendiğine dair iddiaların Alman-Rus ilişkilerinde önemli kırılmalara yol açabileceğine işaret etmiştik. Çarşamba günü öğleden sonra Berlin’de olanlar bunun ciddi işaretleri.

20 Ağustos’ta zehirlendiği ifade edilen, 22 Ağustos’ta Berlin’deki Charite Hastanesinde tedavi altına alınan Navalni’nin Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen sinir gazı Novichok ile zehirlendiği artık kesinleşmiş gibi görünüyor.

En azından Almanya’nın elindeki bu yönde. Rusya’nın daha önce zehirli gazlarla muhalifleri ortadan kaldırdığı biliniyor.

Charite’nin isteği üzerine federal orduya ait özel bir laboratuvarda yapılan incelemede Navalni’nin zehirlendiğinin Almanya açısından kesinlik kazanmasından sonra Başbakan Angela Merkel önce dışişleri, maliye, ekonomi, içişleri, savunma, adalet ve başbakanlık dairesi bakanlarıyla konuyu ayrıntılı görüştü. Sonra dışişleri bakanlığı Rusya’nın Berlin büyükelçisini çağırarak sonuçları iletti ve resmi kanaldan Moskova’dan zehirlenme konusuna açıklık getirmesini talep etti.

Ardından Merkel, Cumhurbaşkanı Steimmeier’i telefonla arayarak gelişmeler ile ilgili bilgilendirdi. Meclisteki partilerin fraksiyon başkanlarına haber verildi.

Bütün bunların ardından kameralar karşısına geçen Merkel 3 dakika 12 saniyelik bir açıklama yaptı. Soruların alınmadığı Merkel’in konuşması “ulusa sesleniş” babındaydı. Ulus Rusya’nın yaptıkları konusunda bilgilendirilerek, bundan sonra izlenecek politik hat belirleniyordu.

Almanya gibi bir ülkede bu türden açıklamalar........

© Evrensel


Get it on Google Play