We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Almanya'nın hasta yatağındaki Rus misafiri

21 3 12
28.08.2020

Bir haftadır Almanya ile Rusya arasında adeta film senaryosunu andıran bir gerilim yaşanıyor. Berlin Moskova’yı, Moskova Berlin’i suçluyor. Gerilime kaynaklık eden olay Rusya’nın tanınmış muhaliflerinden 44 yaşındaki Aleksey Navalni’nin başına gelenler…

Geçen hafta perşembe günü Sibirya’daki Tomsk kentinden Moskova’ya doğru havalanan uçağın yolcularından bulunan Navalni, uçak havalandıktan kısa bir süre sonra baygınlık geçirir. Bunun üzerine Omsk kentine acil iniş yapılır ve derhal hastaneye kaldırılır.

Bu sırada Navalni’nin yakın çalışma arkadaşları zehirlendiğini ileri sürerler. Olay bir anda Avrupa’da en önemli haber olur.

Gerçekten de Rusya’da otoriter rejime karşı süren mücadelenin liberal temsilcilerinden Navalni’nin aniden baygınlık geçirip hastaneye kaldırılması rutin sayılabilecek bir durum değildi.

Omsk Bölgesi Sağlık Bakanlığı Navalni’nin kan şekerindeki düşüklük nedeniyle baygınlık geçirdiğini açıkladı. Ancak bu, arkadaşları ve ailesi tarafından inandırıcı bulunmadı. Zehirlendiğini iddia etmeye devam ettiler. Bunun üzerine Başbakan Angela Merkel bizzat devreye girerek, Navalni’yi Almanya’da tedavi etmek istediklerini açıkladı.

Temasların ardından Rusya, Putin karşıtı Navalni’nin Almanya’ya getirilmesine onay verdi. Berlin’den yola çıkan Alman doktorlar ilk kontrolleri yaptıktan sonra cumartesi günü Navalni’yi özel bir uçakla alıp Charite Hastanesine getirdiler. Almanya’nın en donanımlı hastanelerinden olan Charite, hafta başında Navalni’nin zehirlendiğini kamuoyuna açıkladı.

Bu doğal olarak “bomba etkisi” yarattı.

Hükümet ve muhalefet partileri, zehirlenme konusunda Rusya’dan açıklama talep ettiler. AB, NATO, İngiltere de aynı yönde çağrılar yaptı. Alman basınında Rusya’nın daha........

© Evrensel


Get it on Google Play