We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Alman güvenlik teşkilatındaki Neonaziler ne olacak?

11 5 15
09.10.2020

Almanya aylardır emniyet, ordu ve istihbarat teşkilatları içindeki Neonazileri tartışıyor. Birçok eyalette, biraz da şans eseri, polislerin kendi aralarında kurdukları chat gruplarında açıktan ırkçı görüşler ve Hitler’in resimlerini paylaştıkları ortaya çıktıktan sonra Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in üzerindeki baskı arttı. Buna rağmen, 400 bin kişilik polis teşkilatı içinde ırkçı örgütlenme ve eğilimlerin hangi düzeyde olduğunun araştırılmasına karşı çıktı. Çıkmaya devam ediyor.

Kamuoyundan gelen baskıyı yatıştırmak, meselenin abartıldığı kadar büyük olmadığını anlatmak için salı günü düzenlediği basın toplantısında Seehofer, iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatının güvenlik birimleri içindeki Neonazilerle dair hazırladığı verileri açıklarken, güvenlik teşkilatında yapısal ırkçılığın, aşırı sağ örgütlenmenin olmadığını iddia etti.

İddia etti, çünkü son yıllarda polisten başlayarak güvenlik birimleri içinde özellikle göçmenlere karşı reva görülen muamele yapısal bir sorunun olduğunu yeterince gösteriyor. Güvenlik birimleri içindeki ırkçı örgütlenmelerin yapısal değil de bireysel olduğunu söylemek, mevcut durumun devam etmesini savunmaktan başka bir şey değil. Ki bu da ırkçılığın güç toplamasına göz yummak anlamına geliyor.

Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından hazırlanan rapora göre, Alman güvenlik birimleri içinde ocak 2017 - mart 2020 arasında toplam 377 ırkçı vaka yaşanmış. Bu rakamdan hareket eden İçişleri Bakanı Seehofer, “Genel değerlendirme gösteriyor ki, çok az sayıda olay var. Güvenlik birimlerimizin yüzde 99’u anayasaya bağlı çalışıyor ve yapısal aşırı sağdan söz etmek mümkün değil” diyor.

Her........

© Evrensel


Get it on Google Play