We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD seçimleri: Değişim umudu sürecek

14 4 8
06.11.2020

Dünya hafta başından bu yana ABD seçimlerine kilitlenmiş durumda. Sandıktan galip çıkacak adaya göre geleceğe dair tahminler yapılıyor. Alman basını, özellikle televizyonlar, Almanya’daki seçimlere göre daha fazla yayını ABD seçimleri konusunda yaptılar denilebilir. Dün öğlen saatleri itibariyle ABD’den gelen haberlere bakılırsa Trump’ın seçimleri kaybetme olasılığı, kazanmasından daha yüksek. Böylece ABD tarihinde George H. Bush’tan sonra girdiği seçimleri kaybeden ikinci başkan unvanını almaya yakın.

Seçim sandıkları kapandıktan kısa bir süre sonra “zaferini” ilan eden Trump’ın yenilgiyi kolay kabul etmeyeceği, bundan sonra işi daha çok mahkemelere taşıyacağı, oy sayımını tekrarlatacağı anlaşılıyor. Bu nedenle şimdiden 2000’deki seçimlerle kıyaslamalar yapılmaya başlandı. Demokratların Adayı Al Gore ile Cumhuriyetçilerin Adayı George W. Bush’un yarıştığı seçimler de fark çok az olduğu için mahkemeye taşınmıştı. Ve sonunda Florida’daki oyların yeniden sayılmasıyla Bush 537 oy farkla başkanlık koltuğuna oturmuştu.

Son birkaç gündür ABD haritası üzerinde yapılan analizlerde de görülebileceği gibi ülke siyaseten aslında bölünmüş. Batı ve doğu yakalarına demokratlar; orta, kuzey batı ve güney eyaletlerine cumhuriyetçiler egemen. Seçimlerin kaderini asıl olarak ülkedeki ekonomik koşullar ve liderin durumuna göre taraf değiştiren (Swing State) birkaç eyalet belirliyor.

Taraf değiştirmeyen eyaletlerde liderin kim ve sorunların ne olduğu çok fazla önem arz etmiyor. Zira tarihsel bağlamı da olan bu tercihten ötürü 1 oy farkla yarışı önde götüren parti başkanı seçecek delegelerin tümünü alıyor. Halkın doğrudan başkanı değil, başkanı seçecek delegeleri........

© Evrensel


Get it on Google Play